LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Projektligjet për "spiunët"/ Hofmann, letër Bushkës: Draftet të jenë në përputhje me kriteret e Venecias

10 Korrik 2023, 12:49, Aktualitet CNA

Projektligjet për "spiunët"/ Hofmann, letër

Në Komisionin e Ligjeve janë zhvilluar diskutime me projektligjet të propozuara nga Partia Socialiste dhe që kanë të bëjnë me pastërtinë e figurës së personave që ushtrojnë funksione publike si dhe ligjin për partitë politike, ku preket dhe “despiunizimi”.

Ish-ambasadorja e BE-së në Tiranë, Christiane Hofmann, i ka dërguar një letër Komisionit të Ligjeve, ku i kërkon që amendamentet të jenë në përputhje me kriteret e vendosura nga Komisioni i Venecias.

“Në këtë kontekst, do të doja të sugjeroja që komisioni për çështjet ligjore, administratën publike dhe të drejtat e njeriut të sigurojë që nismat aktuale ligjore janë plotësisht në përputhje me parimet dhe kriteret kryesore të nënvizuara nga komisioni i Venecias në opinionet e tij të përmendura më sipër dhe të përmbajnë të gjitha masat mbrojtëse të nevojshme”, thuhet në letrën e ambasadores së BE-së.

Lajmet e fundit nga