LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SPAK kërkon arrestimin e Arben Ahmetajt  

10 Korrik 2023, 10:39, Aktualitet CNA

SPAK kërkon arrestimin e Arben Ahmetajt  

Ka mbërritur në Kuvend kërkesa e Prokurorisë së Posaçme për heqjen e imunitetit të ish-zëvendëskryeministrit Arben Ahmetaj.

SPAK-u ka kërkuar arrestimin e ish-ministrit Ahmetaj pas hetimeve në lidhje me aferën e inceneratorëve. 

Gjithashtu ka kërkuar autorizim për të ushtruar kontroll personal dhe të banesës së Ahmetajt.

Mësohet se ndaj tij rëndojnë tri akuza pastrim parash, korrupsion pasiv dhe fshehje të pasurisë.  

Kujtojmë se pak kohë më parë, SPAK sekuestroi dy pasuri të paluajtshme, një në Hamallaj dhe një në Palasë, në emër të ish-gruas dhe bashkëjetueses aktuale të Ahmetajt.

Ahmetaj e ankimoi këtë vendim në Apelin e GJKKO-së.

Lajmet e fundit nga