LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Thithi tullumbacen me helium/ 5-veçari ndërron jetë nga dëmtimi që mori në tru

26 Shtator 2023, 18:32, Kosova & Bota CNA

Thithi tullumbacen me helium/ 5-veçari ndërron jetë nga

Një djalë 5 vjeçar ka ndërruar jetën pasi thithi një tullumbace me helium.

5-vjeçari Karlton Noah Donaghey nga Gateshead, Tyne & Ëear, kishte qenë duke luajtur në kopshtin e tij në shtëpi në momentin e ngjarjes.

Ngjarja ka ndohur mbrëmjen e 29 qershorit të vitit të kaluar.

Mamaja e Karltonit, Lisa, e gjeti atë të papërgjegjshëm raporton The Mirror.

Menjëherë 5-vjeçari u dërgua në spital por pas 6 ditësh në kujdes intensive ndërroi jetë.

Heliumi nga tullumbacja, thanë ekspertët mjekësorë zhvendosi oksigjenin në mushkëritë e tij, duke shkaktuar përfundimisht dëmtimin fatal të trurit, raporton The Mirror.

Duke iu drejtuar prindërve të pikëlluar Lisa dhe Karl, mjekja ligjore tha më tej: "Dua ta bëj të qartë se askush nuk mund të kishte parashikuar se çfarë do të ndodhte me Karlton atë ditë./ CNA

Lajmet e fundit nga