LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

The dubious wealth of the vetting commissioner/ Etleda Čiftja in GJKKO

2022-07-25 10:11:00, Vetingu CNA

The dubious wealth of the vetting commissioner/ Etleda ?iftja in GJKKO

The member of the Independent Qualification Commission, Etleda Çiftja, appeared today at GKKO for the preliminary session.

The couple was presented without a lawyer, while SPAK accuses him of making a false statement and falsifying documents.

According to the investigative actions carried out by SPAK, it was found that in July 2017, the member of the Independent Qualification Commission, Etleda Çiftja, completed the initial declaration of wealth.

Among other things, she has stated that she owns an arable land asset, with an area of ??3440 m2 in Qerret of Kavaja, purchased on July 10, 2006, worth 50 thousand euros.

Për këtë pasuri, ajo deklaron si burim financiar 15 mijë euro të kursimeve nga paga si juriste në kompaninë private “Egnatia O. Albania” dhe 35 mijë euro të tjera kredi, të cilën duhet ta shlyejë për 20 vjet, deri në vitin 2026.

Deri këtu, nuk duket se ka ndonjë gjë të veçantë. Por, redaksia ka zbuluar kontratën që Etleda Çiftja e ka blerë këtë tokë në vitin 2006 dhe historia ndërlikohet shumë, në dëm të komisioneres së Vettingut.

Sipas kontratës së datës 10 Korrik 2016, nënshkruar pranë noteres publike, Luljeta Kongoli në Tiranë, rezulton se Etleda Çiftja, e ka blerë këtë tokë për vetëm 300 mijë lekë të reja.

Në këtë rast, SPAK ka ngritur dyshime të arsyeshme të bazuar dhe në prova se ka një pasaktësi për sa i përket shifrës së deklaruar nga Etleda Çiftja dhe kontratës së blerjes së tokës në Kavajë tek tre shtetasit, Rustem Kaja, Suzana Kaja dhe Ervin Kaja./CNA.al

Lajmet e fundit nga