LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Basha hides assets over 1 million euros / Where did he destroy the villas, apartments and diamonds?

2022-06-21 09:47:00, Vetingu CNA
Basha hides assets over 1 million euros / Where did he destroy the villas,
Lulzim Basha, deputy of the Democratic Party

On March 21, 2022, Lulzim Basha resigned from the post of chairman of the Democratic Party.

His resignation, after a series of failures and losses. For eight years Lulzim Basha left the PD in abandoned opposition between four streets.

In politics, Basha, in addition to the failures, will be remembered for the May 17 agreement with Prime Minister Edi Rama, for the burning of mandates or for the donation of local government to Rama.

In terms of politics, Basha has been framed as the most failed in these over 30 years of democracy.

While in terms of wealth, Lulzim Basha leads and convincingly even.

Por, ajo që bie në sy në deklarimet pranë ILDKPKI-së është se Basha nuk shkruan gjëkundi për patundshmëritë që disponon.

Nga një vëzhgim i CNA.al vërehet se deri në 2009-ën deklaron patundshmëri, më pas vetëm pagën e tij dhe të bashkëshortes.

Në vitin 2021, në deklaratën fillestare, pas zgjedhjeve vendore Basha deklaron vetëm të ardhurat nga paga si kryetar i PD-së nga 1 janari 2021 deri në shtator 2021 në shumën 1 009 140 lekë.

Gjithashtu deklaron dhe të ardhura nga mbulimi i shpenzimeve të telefonit nga PD në shumën 126 400 lekë.

Basha hides assets over 1 million euros / Where did he destroy the villas,

Patundshmëritë që i ka deklaruar më herët apo llogaritë bankare nuk ekzistojnë më, a thua se Lulzim Basha jeton në çadër.

Pasuria që Basha nuk e deklaron më

Në deklarimin fillestar në vitin 2005, Basha deklaron se vetëm një pikturë i kushton 6 500 euro, dy ora dore i kushtojnë 5 200 euro dhe 4 500 euro, një  unazë diamanti 11 500 euro si dhe një servis porcelani 6 800 euro.

Ndërsa makina që ka deklaruar po në të njëjtin vit i ka kushtuar 72 000 euro.

Gjithashtu në 2005-ën ai deklaron një shtëpi banimi në Holandë në vlerën 510 000, tri apartamente në Tiranë, që kushtojnë 205 000 dollarë, 17 500 lekë, 62 000 dollarë, një apartament në Durrës që kushton 33 000 euro.

Basha hides assets over 1 million euros / Where did he destroy the villas,

Në vitin 2007, banesën në Holandë ai e ka shitur për një vlerë prej 250 mijë eurosh dhe një vit më pas edhe apartamentin në Durrës me vlerë 45 mijë euro.

Në vitin 2008 ai ka blerë një apartament në Qerret ku ka paguar vetëm një pjesë që ka shifrën 40 000 euro.

Në vitin 2012, bashkëshortja e tij Aurela Basha, ka shitur një apartament në Tiranë, ku zotëronte 25%, me vlerë 10 450 000 lekë.

Ndërsa në deklaratën e tij të pasurisë së vitit 2014, Basha thotë se ka përfituar rreth 1.5 milionë lekë në vit nga puna si kryebashkiak i Tiranës, por edhe një pagë të siguruar nga Holanda prej 26 mijë eurosh, si drejtuesi i programit EWCP.

Në total, pasuria e Bashës në vitin 2014 shkonte në 35 mijë euro në vit ose rreth 2,5 milionë lekë të vjetër në muaj.

Më pas, në 2015 Basha është larguar nga detyra dhe më tej në vitin 2017 kur është kthyer në Kuvend, nuk ka lëvizje të pasurisë.

Basha hides assets over 1 million euros / Where did he destroy the villas,

Kujtojmë se në vitin 2015, kreu i PD-së, Lulzim Basha, në një emision televiziv pranoi se pasuria e tij është mbi 1 milion euro dhe se kjo pasuri sipas tij ishte vënë para se ai të futet në politikë dhe të jetë pjesë e saj, por kjo deklaratë bie poshtë.

Ndërkohë, posedonte vilë në Holandë, me pallate në emër të vjehrrit në Vlorë, me disa apartamente në Tiranë, me vila në bregdet, me vila në Farkë dhe me plot pasuri të tjera të patundshme.

Basha hides assets over 1 million euros / Where did he destroy the villas,

Në vitin 2018 të dorëzuar në ILDKPI, Basha ka deklaruar një shumë prej 1335462 lekësh të ardhura nga paga dhe afro 535 mijë lekë të rinj si pagesë për mbulimin e karburantit dhe telefonit.

While for him 2018  has been a year with relatively low incomes, this can not be said about his wife, Aurela Basha. She has provided about 55 thousand euros of income for 2018 from work. More specifically, Basha's wife has declared 32,705 euros of salary income as program director at the EWCP and 22,664 euros of income from the recalculation of the tax service.

Even in 2019 there are no property transactions, except for the income he received as an MP before leaving the Assembly.

Basha has never, from the moment he got involved in politics and until now, shed any light on the creation of his fortune. It is enough with the statement that he made his fortune before entering politics. /CNA.al

Lajmet e fundit nga