LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazifikimi i vendit/ Balluku jep lajmin e mirë: Projekti nis me Korçën dhe Fierin

9 Janar 2023, 12:05, Ekonomi CNA

Gazifikimi i vendit/ Balluku jep lajmin e mirë: Projekti nis me

Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka prezantuar sot projektet e vitit 2023.

Një ndër projektet është edhe gazifikimi i Shqipërisë që do të fillojë nga Korça.

Pas Korçës do të vijojë gazifikimi i Fierit, për dy projektet e realizuara me sistemin e gazsjellësit TAP.

“Do kemi gazifikimin e Shqipërisë. Kemi hedhur hapa të rëndësishëm. Kemi arritur në një moment ku 2023 do realizohen disa projekte të rëndësishme. Do e nisim me Korçën, Fieri do jetë i dyti. Korça është me temperatura më të ulëta ndaj e nisëm me Korçën. Paguajnë më mirë nga të gjithë faturat. Për t’i dhënë eficencë këtij projekti. Fieri është i dyti qytet. Do të jetë vit i rëndësishëm. Pavarësia energjitike është shumë e rëndësishme. Shqipëria ka një detyrim ndaj qytetarëve, që të ofrojë mburojë energjitike dhe siguri. Do synojmë të bëhemi lider energjitik i rajonit.” tha Balluku./CNA.al

Lajmet e fundit nga