LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Binance", në "fronin" e kriptove/ Çfarë po ndodh me tregun e monedhave digjitale

4 Janar 2023, 13:10, Ekonomi CNA
"Binance", në "fronin" e kriptove/ Çfarë po
Binance, foto ilustruese

Binance rrëmbeu pjesën më të madhe të tregut global të kriptove në vitin 2022. Në analizën e saj, firma kërkimore e aseteve dixhitale Arcane tha se deri në javën e fundit të dhjetorit, Binance kishte 92 për qind të tregut spot të Bitcoin - tregu bazë ku shlyhen asetet e kriptove dhe këmbehen në çast. 

Kompania, e cila kishte pësuar gjithashtu ndikimet e rënies së tregut të kriptove, kishte përdorur pushimin nga puna të një pjese të konsiderueshme të punonjësve, për të mbajtur biznesin në këmbë mes trazirave.

Me një vlerë 61 për qind, dominimi i tregut të Binance u përhap edhe në tregun e derivateve të Bitcoin për sa u përket normave të vitit të kaluar. Në tregtimin e derivateve, blerësit dhe shitësit lidhin kontrata inteligjente për të tregtuar një “aktiv bazë”.

Në përgjithësi, tregtarët që përpunonin tregtinë e kriptove në kohë reale, si dhe njerëzit që po bënin baste për kontratat inteligjente, zgjodhën të përdorin Binance si platformën e tyre të preferuar.

'Binance është tregu i kriptove. Nuk ka asnjë 'fitues' tjetër të dukshëm të vitit 2022 përveç Binance, kur bëhet fjalë për strukturën e tregut të kriptove dhe dominimin e tregut," tha Arcane në raportin e tij.

Binance, që synon të bëhet kompania më e besueshme e kriptove në botë, nënshkroi disa marrëveshje të mëdha blerjesh vitin e kaluar. Këto përfshijnë blerjen Tokocrypto të Indonezisë dhe shkëmbimin Sakura të Japonisë .

Në pjesën e fundit të dhjetorit, Binance e gjeti veten në qendër të vëmendjes, pasi regjistroi një numër të madh tërheqjesh pas rënies së shkëmbimit të kriptove FTX, që iu nënshtrua një krize likuiditeti.

Në atë kohë, CEO i saj Changpeng Zhao e kishte quajtur këtë 'sjellje normale të tregut' ndërsa përpiqej të qetësonte investitorët e kriptove.

Bursa pretendoi se kishte kryer auditime të provës së rezervave të saj, menjëherë pas së cilës, Mazar's, firma e auditimit që punonte për Binance, ndërpreu në mënyrë të dyshimtë punën e saj me bursën.

Në një thirrje të veçantë, Arcane ka kredituar shkëmbimin e kriptove OKX me bazë në Seychelles për realizimin e një prej rikuperimeve më të mira të tregut në sektorin e kriptove në mes të dimrit të vazhdueshëm të kriptove.

“Që nga janari 2020, OKX ka parë që dominimi i saj i tregut të bjerë nga 30 për qind në 8 për qind dhe të rikuperohet në 25 për qind në një kohë të shkurtër. Rimëkëmbja e OKX është ndryshimi strukturor më i shpejtë në derivatet e BTC në vitin 2022. 2021 ishte një vit shkatërrues për OKX për shkak të ndalimeve të kriptove të Kinës, duke çuar në rënie dominimin e tregut të bursës,” theksohet në raport.

Midis 2021 dhe 2022, sektori i përgjithshëm i kriptove humbi mbi 2 trilionë dollarë (afërsisht 1,65,74,700 crore). Lufta Rusi-Ukrainë, recesioni që pasoi pandeminë COVID-19, sulmet e përsëritura të hakerave dhe kolapsi i projekteve premtuese të kriptove si LUNA dhe FTX uli angazhimin e investitorëve në këtë sektor.

Nën stresin e tregut, kompani si CryptoCom dhe Binance ndër një numër të tjerash iu drejtuan shkurtimit të forcave të tyre përkatëse të punës, firma si BlockFi, Celsius dhe Voyager Digital paraqitën kërkesë për falimentim./CNA.al Burimi: 360 Gadgets

Lajmet e fundit nga