LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Top 15 më të pasurit në SHBA: Kriza prek edhe listën e Forbes, kush humbi pasurinë

1 Janar 2023, 20:40, Ekonomi CNA

 

Top 15 më të pasurit në SHBA: Kriza prek edhe listën e
Foto ilustruese

 

Pas një viti të vështirë janë, 400 persona më të pasur në SHBA – së bashku me shumë amerikanë – goditur nga rritja e inflacionit dhe rënia e tregjeve. Lista Forbes 400 e vitit është 500 miliardë dollarë më të varfër sesa një vit më parë. Pasuria e tire totale nuk qëndron në 4 trilion dollarë, 11% më pak nga viti i kaluar.

Vlera minimale neto e nevojshme për të hyrë në listën gjithashtu, me 200 milionë dollarë, në 2.7 miliardë dollarë. Është hera e parë që nga Recesioni i Madh që njerëzit super të pasur të Amerikës nuk janë më të pasura se një vit më parë. Forbes llogarit vlerën neto duke përdorur vlerat e aksioneve nga 2 shtatori 2022.

Askush nuk është goditur më fort sesa manjatë amerikanë të teknologjisë, të cilët kanë humbur së bashku 315 miliardë dollarë, pasi çmimet e aksioneve të tyre kanë rënë në mënyrë drastike dhe fluksi i parave të kapitalit sipërmarrës janë të mossuar. Gjithsej 41 persona ranë në interpretimin e këtij viti, duke përfshirë Jerry Yang të Yahoo, RJ Scaringe të Rivian dhe, falë dimrit të kriptove, binjakët Winklevoss. Ndërkohë, Mark Zuckerberg, numri 3 i vitit të kaluar, doli nga top 10 për herë të parë që nga viti 2014. Ai është 76.8 miliardë dollarë më të varfër se një vit më parë, humbja më e madhe se kushdo në listën e vitit 2022 .

Elon Musk kryeson Forbes 400 herë të parë. Të gjithë trazirave si në jetën e tij profesionale, ashtu edhe në atë personale, Musk vlerësohet se është 60.5 miliardë dollarë më të pasur këtë vit, falë një rritjeje prej 11% të aksioneve të Tesla-s dhe të reja të financimit për SpaceX. Ai rrëzon Jeff Bezos, tani numër 2, i cili u godit nga një rrezik 27% në aksionet e Amazon. Bill Gates u ngjit me një pozicion, në një vend të tretë, i qetë se i dha 20 miliardë dollarë fondacionit të tij në fillim të vitit të viti, falë të keq të Zuckerberg.

Top 15 amerikanët më të pasur për vitin 2022, si më poshtë:

Top 15 më të pasurit në SHBA: Kriza prek edhe listën e

Lajmet e fundit nga