LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bitcoin pëson humbje të lehtë, Binance dhe Tether pa fitim/ Tregu i kriptovalutave sot, 6 janar 2023

6 Janar 2023, 09:41, Ekonomi CNA
Bitcoin pëson humbje të lehtë, Binance dhe Tether pa fitim/ Tregu
Bitcoin, foto ilustruese

Grafiku i çmimeve të kriptove tregoi humbje për shumicën e kriptomonedhave të premten, më 6 janar.

Me një humbje të vogël prej 0.22 për qind, Bitcoin hapi tregtimin sot me 16,848 dollarë (afërsisht 13.8 lakh). Aktivi gjurmoi një trajektore të ngjashme çmimi në Binance dhe Coinbase midis shkëmbimeve të tjera ndërkombëtare. 

Në 24 orët e fundit, Bitcoin regjistroi një rritje të vogël të çmimit prej 32 dollarësh (afërsisht 2640 Rs.). 

Ether regjistroi një humbje prej 0.41 për qind. Sipas gjurmuesit të çmimeve të kriptove të Gadgets 360, ETH hapi tregtimin me pikën e çmimit prej 1,250 dollarë (afërsisht 1,03 lakh Rs.).

Midis altcoin-ve të tjerë me humbje ka rezultuar, Polygon, Litecoin, Solana, Tron, Uniswap dhe Avalanche.

Monedhat e qëndrueshme të lidhura kundrejt dollarit amerikan si Tether, USD Coin dhe Binance USD nuk arritën të merrnin ndonjë fitim.

Pas ditëve të vazhdueshme të fitimeve të vogla, memecoins Shiba Inu dhe Dogecoin po tregojnë humbje në grafikun e çmimeve.

Me shumicën e kriptomonedhave që zgjidhen me rënie të vlerës, niveli global i tregut të kriptomonedhave ra me 0.50 për qind në 24 orët e fundit.

Në kohën e shkrimit, vlerësimi i tregut global të kriptove qëndron në 816 miliardë dollarë (afërsisht 67,40,022 crore), treguan të dhënat nga CoinMarketCap.

Midis numrit të vogël të altcoin-ve që panë fitime janë: Cardano, Polkadot, Leo, Monero dhe Iota.

Baby Doge Coin, Augur, Kishu Inu dhe Doge Killer regjistruan fitime të vogla.

Mes rasteve në rritje të përdorimit të kriptomonedhave dhe teknologjisë blockchain, lojtarët në sektor po i drejtohen teknologjisë hapësinore për të përmirësuar industritë.

Në fillim të kësaj jave, një raketë Falcon 9 nga SpaceX e Elon Musk lëshoi ??satelitin Crypto1 nga ekipi Cryptosat në orbitën e Tokës më 3 janar. Ashtu si paraardhësi i tij, ky satelit synon të fuqizojë aplikacionet kriptografike, blockchain dhe librin kryesor. Aksesueshmëria fizike e satelitëve i bën ata një ruajtje të sigurt në pikën e informacionit, që garanton konfidencialitetin e të dhënave dhe llogaritjeve të ndjeshme./CNA.al

Lajmet e fundit nga