LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

REDAKSIONALE/ Një incenerator 750 milionë dollarë dhe një tufë me zagarë

6 Maj 2023, 12:49, Editorial REDAKSIONALE

REDAKSIONALE/ Një incenerator 750 milionë dollarë dhe një

Afera e inceneratorëve, është një çështje e cila po hetohet nga SPAK-u. “Truri” i saj quhet Mirel Mërtiri, por përtej asaj që ndodh me Elbasanin dhe Fierin, qeveria shqiptare vazhdon që të paguajë miliona euro për incenearatorin e Tiranës që nuk ekziston.

CNA ka treguar me fakte dhe dokumenta që sipas kontratës koncesionare, investimi duhet të kishte përfunduar. Në 6 vitet e para duhet të kishin hedhur 128 milionë euro nga kompania koncesionare e cila nuk kishte para kur ka firmosur këtë koncesion, por ashtu edhe si me skemën e mëparshme ajo ka marrë kredi.

Një kompani, që ka një fitim të deklaruar afërsisht 30 milionë dollarë, një kompani që po kaq para ka fituar në 6 vite e ka marrë vetëm 10 milionë euro kredi. Ndërkohë të ardhurat e saj kanë qenë disa qindra milionë euro, të paktën të deklaruara këto 6 vite. Dhe pas këtyre milionave të eurove, afrohen zagarët mediatik.

Nuk është një, janë disa. Por ortakëritë e inceneratorëve me mediat shqiptare, me televizionet , shtuan stanin e gjobaxhinjve, zagarët që hanin koshave të plehrave që tani i përdor Mireli dhe banda e tij e inceneratorëve që po hetohet nga SPAK.

Dje, kishin një, tashmë janë bërë disa zagarë mediatik, të cilët si qen gjahu përpiqen t’i sulmojnë kë u del përprara, për shkak të tufave të eurove që marrin për të sulmuar, akuzuar dhe fyer këdo që shkruan për çëshjen e inceneratorëve, këdo që i jep zë të vërtetës, korrupsionit. Për këdo që i jep zë hetimit kundër një afere 750 milionë dollarëshe. Një kontratë e firmosur 430, por sipas vlerave shkon rreth 750 milionë dollarë.

Kanë telefonuar gazetarë, i kanë kërkuar që të shkojnë në Vjenë, gazetarët janë në Tiranë, gazetarë investigativ. I ka bërë dikush që herë përdoret si zarë i një këshilltari të Ramës e herë si lëpirës pushteti, herë bën si antikomunist dhe herë si demokrat. Nuk ka kurajo të flasë e të dalë përballë, por tashmë është kthyer në zëdhënësin e lopëve të inceneratorëve, apo Mirelit, duke tentuar që të kompleksojë opozitën për denoncimet që pritet të vijnë qoftë edhe kësaj jave me dokumenta dhe fakte tronditëse që fillojnë në Holandë dhe përfundojnë në Tiranë. Që nga themelimi i kompanisë dhe shitja e paligjshme e aksioneve, pa marrë leje nga qeveria shqiptare.

Ishtë një, tani janë bërë shumë. Një gjobaxhi i akuzuar publikisht nga "Top Channel", zëdhënës i inceneratorëve, nuk mund të ishte ndryshe. Përpiqen të fshihen, por pagesat janë aty, faturat, paratë që marrin janë aty.

Të gjithë e dinë se kush po i telefonon se tashmë janë bërë dy. Dhe tashmë një i tretë që doli live dhe e dëgjuan të gjithë shqiptarët se si shantazhonte dhe vinte gjoba dhe vazhon ta bëjë këtë akoma, është i kallëzuar në SPAK dhe një tjetër kallëzim po bëhet gati në Prokurori, një dosje tjetër do t’i shkojë në SPAK, këtij të fundit dhe atij të parit.

Ky i dyti beson se është më lojtar, është nga ata që pretendon se një farë Duçke, Duçke është njëri i rëndësishëm në Departamentin e Shtetit, është koka e Shqipërisë. Është Duçka i famshëm e McGonigalit. Ky udheqeh në ujërat e zeza të katakombeve. Ta lemë aty në delirancën e tij. 

Në fakt, të gjithë lumenjtë rrjedhin dhe do vazhdojnë  të rrjedhin edhe për ata që bëjnë pazare, për zagarët edhe për Mirelin dhe për aferën e inceneratorëve që askush nuk ka për ta ndalur kurrë me çfarëdolloj shantazhi të përdorë.

HARROJENI ZOTËRINJ HAJDUTË nga Vjena në Tiranë, GJOBAXHINJ DHE BANDITE MEDIATIKE, shkruani çfare të doni, akuzoni si të doni NUK NDALEMI. E VËRTETA DERI NË FUND. VAZHDONI ME GRATË ME PRINDRIT ME KËDO SKA KTHIM PAS. 

REDAKSIONALE/ Një incenerator 750 milionë dollarë dhe një

Jo Bonin të bëni aleat, Top-in & CO, por sikur të blini gjithë mediat dhe gazetarët nuk do heshtim HARROJENI. 

Edhe duke i thënë opinionit që pas inceneratorëve është Mona me Tigrin nuk ju beson më askush. 

CNA, TPZ dhe BIRN-in kanë shkruar për incenarotorët kur Mona dhe Tigri ishin në krah të Edi Ramës dhe bashkëpunonin me këta zagarë mediatik që u lëpiheshin nga pas.

Dje bënin sikur shkruanin investigime për inceneratorët, sot për një tufë plehrash ku  ushqehen si qen kazanësh, kanë marrë misione. 

Afera e incenaratorëve nuk ka filluar në 2019-tën , as në 2021-shin kur kishte komision hetimor, por ka filluar ne dhjetor të 2014-tës dhe është denoncuar nga CNA në vitin 2015.  Pra prej 8 vitesh vazhdojmë ta denoncojmë edhe kur "Tigri" dhe Mona nuk flisnin. Vazhdojmë ta denoncjmë edhe sot kur disa nga këta zagraë mediatik bënin emisione kundër inceneratorëve që sot i kanë blerë dhe i përdorin si zagarë.

Faktet janë fakte. Sado të përpiqen t’i mbushin mendjen opinionit se inceneratorët po i sulmon Mona me "Tigrin".

Llumi do të ngelet mbi zagarët mediatik të cilët sebshku me një dosje të madhe mbi faktet për aferën e inceneratorëve  janë çuar këtë javë në SPAK. Dokumeta ekskluzive, pagesa, fluturime në Vjenë në Athinë, takime, shpenzime, vila, investime, askione të tjera i këto që shkojnë deri te gazetarët dhe deri te portalet që nuk vlejnë as si letër higjenike./CNA

 

Lajmet e fundit nga