LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Stadiumi në Korçë/ Kushi: Do t’i japë një zhvillim ekonomik dhe turistik qytetit

2 Maj 2023, 09:16, Aktualitet CNA

Stadiumi në Korçë/ Kushi: Do t’i japë një

Sot, po prezantohen 3 finalistët me prestigj në skenën ndërkombëtare për konkursin Ndërkombëtar për Projektin e Stadiumit “Skënderbeu” në Korçë.

Kryeministri Edi Rama shkruan në rrjetet sociale, se krijimi i modeleve të reja, stadiumet e qyteteve tona mund të bëhen motorë socialë dhe zhvillimi ekonomik.

“FINALJA e Konkursit Ndërkombëtar për Projektin Stadiumit “Skënderbeu”, një Qendër e Re e Korçës, ku prezantohen 3 finalistë me prestigj në skenën bashkëkohore të arkitekturës, ARCHEA Associati (Itali), BOFILL Architecture (Spanjë) dhe CEBRA (Danimarkë).

Ambicia jonë është krijimi i modeleve të reja, ku stadiumet e qyteteve tona të mund të bëhen edhe motorë socialë dhe ekonomikë zhvillimi”, shkruan Rama.

Ndër të tjera, ministrja Evis Kushi është shprehur se e vetmja gjë që i mungonte Korçës ishte ky stadiumi, i cili do të shërbejë si katalizator për shumë shërbime në qytet.

Kjo qendër do t’i japë një zhvillim të madh qytetit të Korçës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga