LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga lufta për mbijetesë, te vështirësit e emigrimit/ Rama, intervistë me biznesmenin demokrat

29 Prill 2023, 20:08, Aktualitet CNA

Nga lufta për mbijetesë, te vështirësit e emigrimit/ Rama,

Kryeministri Edi Rama ka publikuar podcasting e tij radhës ku i ftuari ishte biznesmeni Agim Xhindoli i cili është marrë me politik dhe prej 32 vitesh ka kontribuar për Partinë Demorkatike. 

Xhindoli gjatë kësaj inteviste ka folur për vështirësitë e emigrimit pasi ai u largua nga Shqipëria që në ’91.

Biznesmeni ka treguar momentin kur është kthyer në Shqipëri pas 3 vitesh në Itali dhe djali i tij nuk e ka njofur pasi ai e la një vjeç.

Jemi rritur në një dhomë 4 me 4. Jashtë kishim një hamam, kishim një kuzhinë të vogël, por lagja që kemi qenë ne na kanë përkrahur jashtë mase, na kanë mbështetur nga të gjitha drejtime”, tregon ai.

Në Itali kur kam shkuar, kam shkuar me patentë ndërkombëtare dhe kam filluar shofer pas 15 ditësh. Në Itali kam punuar dhe kur kam ikur në ’91 e kam lënë djalin 1 vjeç dhe kur jam kthyer e kam gjetur djalin 4 vjec. Kur kam ardhur për herë të parë, pas 3 vjetëve, i tha djali të ëmës “Kush është ky burri që fle këtu"

Ai më pa që isha punëtor dhe më tha “Gim, je djalë i mirë, je djalë punëtor. Kthehu në Shqipëri se këtu do mbetesh shofer”. Ai ishte momenti që ai më ndihmoi në të gjitha drejtimet; erdha në Lushnje, hapa biznesin bashkë me vëllezërit dhe që në ’94.

4 muaj pasi hapa biznesin, kam punësuar 3 italianë, kam sjellë shkollën e parë moderne nga Italia që ishte makina brenda në klasë, të gjitha tipet e mjeteve dhe kam sjellë, gjithë pajisjet për lyerjet e makinave, kam sjellë një bojaxhi, një karrocier për llamarinat dhe një mekanik, që në ’94. 

Kanë punuar 3 vjet në Shqipëri, u martuan me gra shqiptare dhe kanë familjet sot e kësaj dite”, tha ai

Më tej ai ka folur pa dorashka dhe për propozimin e kryeministrit Edi Rama për të marrë pjesë ne intervistë kur ky i fundit e kishte pyetur nëse e ka komplekas të zhvillojë këtë intevistë.

”Unë dhe familja ime e them me plot gojën, që jemi të vetmit gjatë 32 viteve që nuk kemi luajtur nga PD dhe jemi te PD, atje ku kam kontributin 32 vjeçar unë dhe familja ime. Jemi të drejtpërdrejtë, nuk fshihemi. Prandaj respektohemi se jemi të drejtpërdrejtë. Japim kontributin tonë, por s’kam asnjë kompleks. 

Madje dhe kur erdhët ju te fabrika se unë ju vlerësoj shumë dhe ju respektoj në maksimum se je kryeministri i parë, - se unë në biznes nuk kam as 3 ditë, as tre muaj, as 3 vjet, në 1 maj tani, mbush 29 vjet - dhe nuk ka ardhur njeri nga politika, nga PD që unë kam kontributin tim familjar, të më ketë vizituar fabrikën, as për mire, as për keq. 

Megjithatë prapë unë i jam mirënjohës të gjithëve, çfarë kanë bërë ia kam bërë hallall. E kam bërë dhe për veten time dhe për shpirtin tim. E kam bërë si qytetar. Dhe kur erdhët atë ditë dhe më thatë: e keni kompleks? Ju thashë: kompleks nuk kam, biles jam më i lumturi i botës që po vjen një kryeministër”, shtoi ndër të tjera./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga