LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shkrihen” 9 gjykata të Shkallës së Parë në rrethe

1 Maj 2023, 12:05, Aktualitet CNA
“Shkrihen” 9 gjykata të Shkallës së Parë në
Foto ilustruese

Sipas hartës së re gjyqësore, duke filluar nga sot do të kemi vetëm 13 Gjykata të Shkallës së Parë.

Gjykatat e Shkallës së Parë që do të shkrihen janë në Tropojë, Mat, Kurbin, Krujë, Pukë, Lushnjë, Kavajë, Përmet dhe Pogradec.

Në gjykatat e rretheve do të mbetet hapur vetëm një zyrë informacioni ku qytetarët do i drejtohen për të marrë informacionet që ata duan.

Kjo është faza e dytë e hartës Gjyqësore, ndërsa ajo e treta do të hyjë në fuqi më 1 korrik të këtij viti.

Më 1 korrik të këtij viti kur parashikohet reduktimi i të gjitha gjykata administrative në dy, një në Tiranë dhe një në Lushnjë.

Nga ana tjetër KLP, ka miratuar zhvendosjen e Prokurorëve pas shkrirjes së 9 gjykatave./ CNA.al

Lajmet e fundit nga