LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Qeveria propozon projektligjin/ Të huajt që bëjnë fëmijë në Shqipëri fitojnë shtetësinë prej tyre

1 Maj 2023, 22:58, Aktualitet CNA
Qeveria propozon projektligjin/ Të huajt që bëjnë
Foto ilustruese

Qeveria ka propozuar në Kuvend disa ndryshime në ligjin për shtetësinë shqiptare.

Qeveria ka kërkuar të hiqen disa kritere për përfitimin e shtetësisë, duke i dhënë pasaportën shqiptare të huajve që kanë lindur fëmijë gjatë qëndrimit të rregullt në vendin tonë.

Në nenin 1 të projektligjit, thuhet se çdo fëmijë i lindur në Shqipëri do të ketë të drejtë të përfitojë shtetësinë në moshën madhore me pëlqimin e të dy prindërve me shtetësi tjetër.

“I huaji, fëmija i mitur i të cilit ka shtetësi shqiptare, mund të paraqesë kërkesë për të fituar shtetësinë me natyralizim edhe nëse nuk plotëson kushtin e përcaktuar në shkronjën “c”, të pikës 1, të këtij neni, nëse ka banuar në mënyrë të ligjshme dhe të vazhdueshme në territorin e Republikës së Shqipërisë të paktën për tre vjet”, thuhet në projektligjin e propozuar.

Kështu, hiqet kushti që të huajt duhet të dinë gjuhën shqipe për të përfituar shtetësinë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga