LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga vizita në muzeun e rezidencës iraniane te mesazhet e forta/ Qëndrimi i Mike Pence

24 Qershor 2022, 12:01, Aktualitet CNA

Nga vizita në muzeun e rezidencës iraniane te mesazhet e forta/

Mike Pence, zëvendëspresidenti i 48-të i Shteteve të Bashkuara, vizitoi Ashraf 3 në Shqipëri, shtëpinë e lëvizjes kryesore opozitare iraniane, Mujahedin-e Khalq (MEK/PMOI) dhe u takua me zonjën Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhur e Rezistencës Iraniane, për të diskutuar çështje me rëndësi reciproke në lidhje me situatën në Iran.

Ish-zëvendëspresidenti i SHBA-së, iu drejtua afro 3000 anëtarëve dhe aktivistëve të rezistencës iraniane, 1000 prej tyre ish-të burgosur politikë nën diktaturën monarkike dhe teokracinë aktuale. Z. Pence e përshkroi Ashraf 3 si "shtëpia e shpresës për një Iran të lirë dhe demokratik". Ai shtoi, "Unë mund të them me siguri se populli amerikan mbështet qëllimin tuaj për të krijuar një republikë laike, demokratike, jobërthamore iraniane që e merr fuqinë e saj nga vota".

Nga vizita në muzeun e rezidencës iraniane te mesazhet e forta/

Ish-zëvendëspresidenti e përshkroi Ebrahim Raisin "një vrasës brutal masiv përgjegjës për masakrën e 1988 të 30,000 të burgosurve politikë". Ai tha se Raisi "duhet të shkarkohet nga detyra nga populli i Iranit - dhe ai duhet të ndiqet penalisht për krime kundër njerëzimit dhe gjenocid".

Z. Pence u ndal në çështjen e alternativës ndaj regjimit iranian, “Një nga gënjeshtrat më të mëdha që regjimi në pushtet i ka shitur botës është se nuk ka alternativë ndaj status quo-së. Por ekziston një alternativë – një alternativë e mirorganizuar, plotësisht e përgatitur, e kualifikuar në mënyrë perfekte dhe e mbështetur gjerësisht e quajtur M.E.K. Faleminderit, Maryam Rajavi, për udhëheqjen dhe vizionin tuaj të jashtëzakonshëm”.

Nga vizita në muzeun e rezidencës iraniane te mesazhet e forta/

Ai vlerësoi Rezistencën iraniane për “përkushtimin ndaj demokracisë, të drejtave të njeriut dhe lirisë për çdo qytetar të Iranit. Plani dhjetë pikësh i Maryam Rajavi për të ardhmen e Iranit do të sigurojë lirinë e shprehjes, lirinë e protestimit dhe lirinë për çdo iranian për të zgjedhur udhëheqësit e tyre.

Z. Pence trajtoi gjithashtu përpjekjet e Teheranit për të keqinterpretuar qëllimin e protestuesve iranianë dhe tha: “Regjimi në Teheran dëshiron të mashtrojë botën që të besojë se protestuesit iranianë duan të kthehen në diktaturën e Shahut. Por ne nuk jemi të mashtruar nga gënjeshtrat e tyre”.

Nga vizita në muzeun e rezidencës iraniane te mesazhet e forta/

 Gjatë vizitës së tij në muzeun e Rezistencës Iraniane në Ashraf 3, zoti Pence foli me viktimat dhe të mbijetuarit e shkeljeve të të drejtave të njeriut nga regjimi iranian. Z.Pence mori pjesë gjithashtu në një seancë pyetje-përgjigjesh me banorët e Ashrafit.

Nga vizita në muzeun e rezidencës iraniane te mesazhet e forta/

Zonja Maryam Rajavi, presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit, gjatë fjalimit të saj tha: “Sundimtarët e Teheranit janë në pikën e tyre më të dobët. Ata përballen me kryengritjet e popullit iranian për ndryshim. Dikush mund dhe duhet të çlirojë Iranin, Lindjen e Mesme dhe botën nga mullahët e këqij bërthamorë. Zonja Rajavi tha se “mullahët nuk kanë hequr dorë kurrë nga kërkimi i tyre për armë bërthamore si garanci për mbijetesën e tyre. Kjo është pjesë e misionit të Raisit.” Ajo bëri thirrje për kthimin e të gjithë rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe kërkoi që dosja e shkeljeve të të drejtave të njeriut dhe terrorizmit të regjimit t'i referohet Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Ajo gjithashtu bëri thirrje që IRGC të shpërbëhej.

Më 16 maj 2022, ish-sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, vizitoi gjithashtu Ashraf 3 dhe u takua me zonjën Maryam Rajavi.

Zoti Pompeo tha: “Një faktor serioz i munguar në politikën e SHBA-së ndaj Iranit ka qenë mungesa e mbështetjes politike për opozitën e organizuar… Tani, për të korrigjuar politikën e Iranit, pavarësisht se kush është në Shtëpinë e Bardhë, është një domosdoshmëri që Administrata e SHBA-së të kontaktojë Rezistencën iraniane dhe të përfitojë nga aftësitë e saj të jashtëzakonshme. Ashraf 3 është një vend i tillë për t'u përqëndruar.

Zoti Pompeo foli gjithashtu për aftësitë udhëheqëse të Rezistencës iraniane, për të cilën ai tha se ka "një zë të vërtetë politik në Uashington dhe në mbarë botën" dhe tha: "Unë gjithashtu do të doja të njihja Presidenten e sapozgjedhur Maryam Rajavi. Nën udhëheqjen e saj, Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit po hedh bazat për një republikë të lirë, sovrane dhe demokratike në Iran”./CNA.al

Lajmet e fundit nga