LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pence sulmon Biden/ ‘Hiq dorë nga programet bërthamore’

23 Qershor 2022, 20:32, Aktualitet CNA
Pence sulmon Biden/ ‘Hiq dorë nga programet bërthamore’
Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, nga Shqipëria i ka bërë thirrje administratës Biden të tërhiqet nga marrëveshjet  për programet bërthamore me Iranin.

Ndërkaq, theksoi se përgjegjësi i vetëm për luftën në Ukrainë është Presidenti Vladimir Putin.

Pence nënvizon se duke shkuar krah për krah me regjimin iranik, duke hapur gazjellësin në Rusi do të ndodhin fatkeqësi të tjera në Afganistan.

Besimi im na mëson që ne duhet të afinohemi me të mirën dhe të kundërshtojmë të keqen. Si një qytetar amerikan këtu sot ne thërrasim ambasadën Biden që të mbështesë lirinë dhe krijimin e një shteti demokratik në Iran. Ne u bëjmë thirrje që të heqin dorë nga marrëveshja për programet bërthamore me Iranin. Ne nuk do të rinovojmë asnjë marrëveshje të tillë. Paqja është e mundur vetëm përmes forcës.

Nëse Biden do të heqë masat kufizuese regjimit të Iranit, kemi një braktisje virtuale të Izraelit, jemi në këtë kontekst. Më lejoni të jem i qartë. Është një person i vetëm përgjegjës për luftën në Ukrainë, Vladimir Putin duhet të mbajë përgjegjësi. Nuk ka asnjë dyshim që duke shkuar krah për krah me regjimin iranik, duke hapur gazjellësin në Rusi do të ndodhin fatkeqësi të tjera në Afganistan. E dimë që dobësia lë terren për ligësi dhe ligësia në të gjithë botën flet për dobësitë e administratës amerikane aktuale. Populli amerikan është i fortë dhe qëndron në mbështetje të lirisë. Në vendin tim populli qëndron me ju, për të krijuar një republikë iraniane demokratike”, u shpreh Pence./ A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga