LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në BE/ Fuga: Kur e humbet njëherë trenin, do kohë të vijë tjetri

23 Qershor 2022, 17:11, Aktualitet CNA
Negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në BE/
Akademiku, Artan Fuga

Akademiku, Artan Fuga ka analizuar atë çfarë ndodhi sot në samitin e BE, ku nuk pati një dritë jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, për çeljen e negociatave për anëtarësimin në BE.

Në një lidhje të drejpërdrejtë në News 24, Fuga iu shpreh se BE është një vlerë e madhe dhe kur e humbet një herë trenin do kohë të vijë tjetri.

“Diplomicia është e qetë. Nga kjo pikëpamja, ka një lloj skizofrenie në media, zhgënjim. Pse ky nxitim? Kësaj duhet t'i japim një përgjigje.Kur e humbet trenin do kohë të vijë tjetri. BE është një vlerë e madhe”, u shpreh ai.

Ndërsa theksoi se sipa tij, procesi për çeljen e negociatave për anëtarësimin në BE është një proces afatgjatë, që do shumë kohë.

“Unë them që është një proces afatgjatë, që do të zgjasë shumë”, tha akademiku./ A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga