LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vjosa Osmani ironi mes liderëve të Europës dhe të Ballkanit/ Jam e vetmja këtu që duhet të kem vizë

23 Qershor 2022, 15:00, Aktualitet CNA
Vjosa Osmani ironi mes liderëve të Europës dhe të Ballkanit/
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në fjalimin e saj të mbajtur në Samitin e liderëve të Bashkimit Evropian me ata të Ballkanit Perëndimor, bëri thirrje për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, duke kërkuar mbështetjen e shteteve anëtare, që të japin një mesazh të qartë sot.

Po ashtu ajo ka ironizuar, ndërsa tha se “jam e vetmja këtu që duhet të kem vizë”.

 “Qytetarët e mi ndihen të diskriminuar, pavarësisht se janë populli më pro-evropian dhe i plotësojnë të gjitha kriteret prej 4 vitesh. Ata mbeten të izoluar në zemër të kontinentit ku jetojnë. Ironia është që ne jemi këtu si anëtarë të barabartë të komunitetit ndërkombëtar, duke diskutuar agjendën evropiane, por sigurisht që unë ulem mes jush sot këtu si i vetmi person – i vetmi person – në këtë tryezë që duhet të marrë një vizë për të marrë pjesë në këtë samit,” deklaroi Osmani./CNA.al

Lajmet e fundit nga