LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Urdhri për ndalimin e telefonave në seancat gjyqësore/ Revoltohen avokatët: Do të kërkojmë revokim, nëse s’pranohet do të ketë padi

22 Qershor 2022, 19:21, Aktualitet CNA
Urdhri për ndalimin e telefonave në seancat gjyqësore/ Revoltohen

Gjykata Administrative e Shkallës së Parë ka nxjerrë një udhëzim për avokatët, por edhe persona të tjerë që marrin pjesë në seancat gjyqësore.

Sipas udhëzimit, personat e sipërpërmendur, duhet të dorëzojnë telefonat në hyrje të gjykatës, pasi në të kundërt nuk do të lejohen të hyjnë në seanca.

Për këtë udhëzim ka reaguar ashpër avokati Jordan Daci. Në një postim në rrjetin social "Facebook", Daci ka dalë kundër këtij urdhri, duke theksuar se në ditët në vijim do të kërkohet revokimi dhe nëse nuk pranohet do të bëhet padi duke përfshirë angazhimin e Dhomës së Avokatëve të Shqipërisë.

Ky shqetësim i avokatëve i është komunikuar edhe KLGJ-së.

Ky është urdhri zhgarravinë i Gjykatës Administrative Tiranë që ndalon avokatët nga përdorimi i mjeteve të punës sikurse janë edhe telefonat e zgjuar ose smart siç e thone keto qe dine anglishten, por jo sic duhet Shqipen. Sot une dhe shume koleg perdorim aplikacione mobile per kalendarin dhe shume sisteme te tjera ndihmese te teknologjise si mjere ndihmese per punen. Ne nje gjykate ku gjykohen cdo dite pavleshmerite dhe paligjshmerite e akteve administrative, vete gjykata ben aktin me flagrant absolutisht te pavlefshem dhe kufizon te drejtat dhe lirite themelore te njeriut me akte zhgarravina jo ne perputhje jo me ligj dhe as me Kushtetuten e RSH duke cenuar lirine e ushtrimit te profesionit te avokatit por jo vetem, ne kufijte e shkeljes se rende administrative e deri ne shperdorim detyre. Gjithe bota shkon drejt teknologjise gjykatat tona kthehen mbrapa tek zhgarravinat e letrave te bakallit.  Ne ditet ne vijim do kerkohet revokimi dhe nese nuk pranohet do behet padi duke perfshire angazhimin e Dhomes se Avokateve te Shqiperise, nga e cila sapo mu konfirmua qe i eshte komunikuar KLGJ-se ky shqetesim. Ky rast tregon qe ne vendin tone duhet te protestosh cdo sekond te jetes, te besh padi e ankesa cdo dite dhe prap nuk do mjaftonin qe te zgjidheshin problemet e shemtuari si ky… Cdo koleg eshte i ftuar t’i bashkohet nismes per te kundershtuar kete akt qe njofton qe akte te ngjashme dhe me te renda do dalin ne vijim…”, shkruan Daci./CNA.al

Lajmet e fundit nga