LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Foto-video/ Mike Pence pritet me duartrokitje nga iranianët në Manzë

23 Qershor 2022, 19:42, Aktualitet CNA

Foto-video/ Mike Pence pritet me duartrokitje nga iranianët në

Ish-zv.presidenti, Mike Pence, është pritur me duartrokitje në Manzë, atje ku po zhvillon një takim me desidentët iranianë.

Pence ka qenë i shoqëruar me Presidenten e zgjedhur të NCRI, Maryam Rajavi. Ai kishte folur në një ngjarje të NCRI vitin e kaluar kur kishte paralajmëruar për rreziqet e dobësisë nga Perëndimi ndaj Teheranit.

Kjo vizitë vjen fill pas pranisë së ish-sekretarit amerikan të shtetit, Mike Pompeo, në selinë e lëvizjes më të madhe opozitare iraniane, i cili shënoi një moment të rëndësishëm në politikën SHBA-Iran. Në nëntor 2019, Irani u trondit nga protestat më të pashembullta mbarëkombëtare në historinë e tij. Në janar 2020, Udhëheqësi Suprem, Ali Khamenei, mbajti një fjalim të madh publik, në të cilin ai fajësoi opozitën kryesore Mujahedin-e Khalq (MEK) për organizimin e protestave. Kjo është një pikë kritike që politikëbërësit perëndimorë e injorojnë.

Në këtë takim, kanë qenë të pranishëm edhe politikanë, Pandeli Majko, Belind Këlliçi, Taulant Balla, Enkelejd Alibeaj dhe Monika Kryemadhi./CNA.al

Foto-video/ Mike Pence pritet me duartrokitje nga iranianët në

 

Lajmet e fundit nga