Vijon protesta e avokatëve në tre qytete të vendit/ Krah tyre edhe deputetja e PD

23 Qershor 2022, 17:32, Aktualitet CNA
Vijon protesta e avokatëve në tre qytete të vendit/ Krah tyre
Foto ilustruese

Vijon proptesta e avokatëve për të kundërshtuar hartën e re gjyqësore.

Avokatë të Kurbinit, Lezhës dhe të Krujës u bënë bashkë në bojkotin e seancave gjyqësore gjatë ditës së sotme. Gjykata e Krujës nuk do të ekzistojë më, nëse merret miratimi për hartën dhe qytetarët apo grupet e interesit do t’u shërbehet në gjykatën e shkallës së parë në Tiranë.

Në mbështetje të avokatëve në protestë ishte edhe deputetja e Krujës Andia Ulliri.

“Dhe çdo gjë me mbylljen e këtyre gjykatave do të kaloj në kolaps, sepse një qytet i tillë ka nevojë për njerëzit e tij, ka nevojë që ketë çështje gjyqësore të trajtohen siç duhet, nuk duhet të kalojnë afatet e tyre”, u shpreh Ulliri.

Në gjykatën e Krujës avokatët  ndërsa protestojnë, marrin pjesë vetëm në masat e sigurisë. Harta e Re Gjyqësore e KLGJ ka shkaktuar reagime të ashpra kryesisht nga dhomat e avokatisë, por edhe në radhët e kritikëve./CNA.al

Lajmet e fundit nga