LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Porti i Durrësit tek aeroportet/ Balluku: Do ta kthejnë Shqipërinë në qendrën e Ballkanit

5 Korrik 2022, 10:20, Aktualitet CNA
Nga Porti i Durrësit tek aeroportet/ Balluku: Do ta kthejnë
Ministrja, Belinda Balluku

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku ka zhvilluar një takim me përfqësues të biznesit holandez që operojnë aktualisht në Shqipëri, si dhe me investitorë të rinj potencial, të interesuar për të zgjeruar aktivitetin e tyre në vendin tonë në sektorë me rëndësi.

Balluku ka folur rreth projektit të Portit të Durrësit dhe aeroporteve të reja që pritet të ndërtohen në Shqipëri, ku preku atë të të Vlorës.

“Po realizojmë një projekt të madh, resortin më të madh në zonësn e Durrësit që do të ndryshojë njëherë e mirë të gjithë sektorin në portin detar.

Vazhdojmë të punojmë shumë ngushtë sëbashku. Ne po zhvillojmë debate bisedime konstruktive dhe kemi arritur të plotësojmë kërkesat e kompanisë në kuadër të transparencës dhe legjislacionit shqiptar.

Po punojmë për të krijuar burime të reja energjie.

Kemi nisur të transformojmë sektorin e aviacionit civil, duke siguruar në fund të 2025 të kemi dy aeroporte ndërkombëtare. Një prej aeroporteve në rajon ka nisur të ndërtohet në jug të Shqipërisë, në Vlorë që synon të ofrojë shërbime fluturime përtej detit, që nuk bëhet në rajon.

Vlora do të mund të presë të gjithë turistët, dhe do ta kthejë Shqipërinë në një qendër kyçe për Ballkanin Perëndimor”, tha Balluku./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga