LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratorët/ Gazetari: Prokuroria nuk ndihet, janë marrë miliona me fatura fiktive

4 Korrik 2022, 20:25, Aktualitet CNA
Inceneratorët/ Gazetari: Prokuroria nuk ndihet, janë marrë
Gazetari Klodian Tomorri

Gazetari Klodian Tomorri ka ngritur disa pyetje në lidhje me skandalin e dy të moshuar të cilët figurojnë pronarë të kompanive si pjesë e një skeme evazioni fiskal me inceneratorët.

Tomorri pyet se kujt ia kanë dhënë faturat falsifikatorët dhe kush janë kompanitë që kanë bërë blerje fiktive. Ai thekson se kompanitë e mëdha kanë marrë fatura dhe prokuroria nuk ndihet edhe pse ka 6 vite që kryen hetime.

Reagimi i plotë i gazetarit:

Haxhire Gurakuqi, e moshuara 90 vjecare qe jeton ne azil, rezulton pronare e tre kompanive. Pervec kesaj Lumi 2006, Haxhireja ne kohe te ndryshme rezulton pronare e kompanise Koleci 2003 dhe Sopotonia. Madje edhe administratore. Haxhireja nuk e ka patur asnjehere idene se ishte pronare.
Tek te njejtat kompani dalin here aksionere, here administratore edhe cifti i ketyre te moshuarve 95 vjecare.
Edhe keta nuk e kane pasur idene qe kane patur ndonjehere kompani. U jane falsifikuar firmat ose jane mashtruar nga pronaret e vertete te kompanive, te cilet pasi benin mashtrim me tvsh benin kontrate sikur ja u shisnin kompanine ketyre te moshuarve.
Nje pjese e atyre pronareve, qe kane bere kete pune jane arrestuar dhe denuar me burg nga 1 vit e gjysme deri ne 4 vjet. Por problemi eshte tjeter kund.
Kujt i kane dhene fatura keta? Ose me sakte cilat kompani kane bere blerje fiktive tek keto kompanite. Kjo eshte ceshtja. Jane kompanite e medha, ato qe fitojne tenderat, te cilat kane marre fatura tek keta. Ketu prokuroria nuk ndihet.
Kjo eshte nje skeme e madhe evazioni, qe e ka patur qendren ne Lezhe dhe Lac. Jane nje sere kompanish te krijuara ne vitin 2016- 2017, qe kane bere vetem kete pune.
Kane 6 vjet qe i heton prokuroria. Dhe cuditerisht nuk kapi dot asnje ndertues aty brenda. Kush bleu fatura nga keta. Ata jane evazoret. Kaq eshte gjithe ceshtja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga