LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rreth 120 mijë persona i janë drejtuar gjykatave për 2022-shin

4 Korrik 2022, 13:51, Aktualitet CNA
Rreth 120 mijë persona i janë drejtuar gjykatave për 2022-shin
Foto ilustruese

Një numër i madh çështjesh civile dhe penale janë regjistruar në gjykatat e shkallës së parë gjatë vitit 2022.

Rreth 120 mijë persona i janë drejtuar gjykatave për herë të parë. Ndërsa për 82 mijë është dhënë vendim.

Për çështjet penale në pothuajse 90% të rasteve është dhënë vendim fajësie.

Ndërsa pjesa më e madhe e çështjeve që janë shqyrtuar ka qenë mbi konfliktet civile.

Prej rreth 1 muaji gjykatat në pothuajse të gjithë vendin janë në kolaps për shkak të bojkotit të avokatëve që kundërshtojnë hartën e re gjyqësore./Euronews

Lajmet e fundit nga