LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Evazioni fiskal me inceneratorët/ Si përfitoi 30 milionë dollarë Klodian Zoto

4 Korrik 2022, 10:41, Aktualitet CNA
Evazioni fiskal me inceneratorët/ Si përfitoi 30 milionë
Foto ilustruese

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, deklaroi se nga 189 milionë dollarë evazion fiskal që është vënë për kompanitë që marrin punë publike, 30 milionë dollarë janë të kompanive të Klodian Zotos.

Pjesa tjetër, sipas Kryemadhit, janë kompanitë që marrin tenderat me 99.99% të vlerës, si dhe ato që ndërtojnë 1 km rrugë për 20 milionë euro.

“Nuk është vetëm për inceneratorët. Evazioni i Zotos ishte kryer me 24 kompani. Duke hetuar librin e shitjeve të kompanisë AM &Co kishte 18 milionë dollarë blerje dhe shitje 19.5 milionë. Në pamje të jashtme duket në rregull. Por kur sheh del që kompanitë nuk kanë bërë pagesë me TVSH dhe del që blejnë fruta dhe ujë e shesin beton. Pjesa më e madhe e faturave të shitjes funksionin me kompani që ndërtojnë rrugë, kompani kullash dhe kompani që kanë fituar punë publike. 80% e evazionit 189 milionë $, 30 milionë $ janë të Klodian Zotos dhe 159 milion $ janë kompani që kanë fituar punë publike, këta që fitojnë tenderat me 99.99% të vlerës apo ata që ndërtojnë 1 km për 20 milionë euro", deklaroi Kryemadhi./ A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga