LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Jemi të trishtuar për incidentin”/ OSBE dënon sulmin ndaj Berishës

6 Dhjetor 2022, 18:43, Aktualitet CNA
“Jemi të trishtuar për incidentin”/ OSBE dënon sulmin
Prezenca e OSBE-së në Shqipëri

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri ka reaguar pas dy ngjarjeve të rëndësishme të ndodhura ditën e sotme, samitit BE-Ballkan Perendimor dhe akti i dhunës ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha.

OSBE ka shprehur urimet për mbajtjen e samitit dhe njëkohësisht ka theksuar trishtimin për incidentëtn e ndodhur gjatë protestës.

“Urime Shqipërisë për mbajtjen e suksesshme të samitit BE-Ballkan Perëndimor dhe për operacionin e madh të sigurisë që e shoqëroi. Jemi të trishtuar, megjithatë, për incidentin gjatë protestës së opozitës. Liria e tubimit është një e mirë themelore e demokracisë. U urojmë të lënduarve shërim të shpejtë dhe u bëjmë thirrje të gjithëve të shmangin spekulimet dhe vetëdrejtësinë ndërkohë që hetimet vijojnë”, deklaroi OSBE./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga