LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Presidenti i KiE "ndez dritën jeshile"

6 Dhjetor 2022, 16:36, Aktualitet CNA

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Presidenti i KiE "ndez

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, është shprehur se integrimi i Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian, duhet përshpejtuar.

Në fjalën e tij pas përfundimit të Samitit, ai u shpreh se në fakt rezultatet pozitive të procesit të integrimit, do mund të shihen edhe para integrimit europian.

Sipas tij janë disa çështje që duhet të zgjidhen, siç është emigracioni, apo çështjet energjetike, të cilat janë problematika konkrete dhe se punimi në këto drejtime do sjellë rezultate të prekshme për të gjithë qytetarët e Ballkanit Perëndimor. 

“Unë nuk prita këtë mbledhje për të ardhur në Tiranë, kam ardhur si kryeministër belg, dhe kam shkëmbyer me kryeministrin Rama, para shpërthimit të luftës kam patur rastin të vij në Tiranë. Janë këto kuptime me Ramën dhe liderët e tjerë për të kuptuar që të përshpejtojmë procesin e Ballkanit perëndimor. Para disa muajsh ishim në Bruksel, ju e mbani mend konferencën e shtypit të Ramës, në Bruksel pati një reagim falë mbledhjes së Brukselit me vullnetin e plotë nga të dyja anët për të zhbllokuar atë që ishte bllokuar. Lista e krijuar nuk ishte një listë qëllimesh por listë projektesh, që janë frut i shkëmbimit që kemi patur me Ramën para fillimit të luftës, i cili më tha nuk duhet pritur fundi, por vendet tona të kuptojmë përfitimet ende pa mbaruar procesi. Kur flasim për Universitetet, çështjet e sigurisë, janë çështje jashtëzakonisht konkrete. Jemi të lumtur që jemi në Tiranë do të vijmë shepsh në Tiranë dhe Edi në Bruksel për të punuar bashkë”, tha Michel. - u shpreh ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga