LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vjosa Osmani zbardh bisedën/ Çfarë i kërkova presidentes së KE-së

6 Dhjetor 2022, 17:20, Aktualitet CNA
Vjosa Osmani zbardh bisedën/ Çfarë i kërkova presidentes
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në një deklaratë për mediat pas përfundimit të samitit ka folur rreth çështjes së liberalizimit të vizave.

Osmani u shpreh se sapo ka arritur në samit ka folur me kryetaren e Komisionit të Evropës, Ursula von der Leyen dhe i ka kërkuar të bisedojë me përfaqësuesit e tjerë të BE-së, pas gabimit të Komisionit Evropian për qëndrimin të Malit të Zi dhe Maqedonisë për liberalizimin e vizave në Kosovë.

“Puna e vërtetë fillon pas aplikimit për vizat, është një proces që do të marrë kohë, do na afrojë me Bashkimin Evropian , do të jetë mëszah për të gjithë rajonin dhe përafrimin e rregullave të BE-së. Do të punojmë shumë me shtetet veç e veç, për shkak të disa qendrimeve të disa veendeve. Kosova shumë shpejt do të ketë shumë shpejtë do arrijë marrëveshjen  për vizat. Kam biseduar me Von der Leyen sapo erdha në samit dhe i kërkova të bisedonte me  përfaqësuesit  e Bashkimit Evropin për gabimin në qëndrimin e Malit të Zi dhe Maqedonisë ndaj këaj çështjeje”, tha Osmani./ CNA.al

Lajmet e fundit nga