LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kryeministri i Spanjës, letër Ramës/ Ja pse nuk erdhi në Tiranë

6 Dhjetor 2022, 18:28, Aktualitet CNA
Kryeministri i Spanjës, letër Ramës/ Ja pse nuk erdhi në
Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez nuk ka mundur të jetë sot pjesë e samitit të Bashkiit Europian dhe Ballkanit Perendimor.

Me anë të një letre të dërguar Ramës, Sanchez ka bërë të ditur se arsyeja e mosardhjes së tij në samit ishte festa e Ditës së Kushtetutës në Spanjë.

Ndër të tjera, kryeministri i Spanjës ka thënë se ai vijon të mbështes të ardhmen europian të Shqipërisë dhe Ballkanit Perendimor.

“I dashur Kryeministër, i dashur Edi: U gëzova shumë që munda të të takoj javën e kaluar në Kongresin XXVI të Internacionales Socialiste në Madrid, ku treguam edhe njëherë forcimin e përkushtimit tonë për demokracinë, barazinë, drejtësinë sociale dhe luftën kundër ndryshimeve klimatike. Është vërtet një kënaqësi për mua të kem miqësinë dhe mbështetjen tënde në këtë projekt të përbashkët. Fatkeqësisht, më është e pamundur të jem në Tiranë për të marrë pjesë në Samitin Bashkimi Evropian –Ballkani Perëndimor që do të mbahet në datën 6 dhjetor, pasi në të njëjtën ditë, në Spanjë festohet Dita e Kushtetutës, ditë, në të cilën përkujtojmë miratimin me referendum nga spanjollët dhe spanjollet të Kushtetutës së vitit 1978, i cili i dha fund dyzet viteve të diktaturës  dhe që nga ai çast ka udhëhequr bindjen tonë demokratike. Si çdo vit, do të zhvillohet në Madrid një nga festimet më të rëndësishme të kalendarit institucional, me një protokoll të rreptë, ku pjesëmarrja ime është e domosdoshme.

Kjo nuk e mpak në asnjë mënyrë përkushtimin e Spanjës dhe timin personal mbi të ardhmen evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe të Shqipërisë në veçanti, të cilin do të vazhdojmë ta mbështesim sa herë të paraqitet rasti. Një përqafim të fortë!”, thuhet në letrën e Kryeministrit të Spanjës për Ramën”, shkruhet në letrën e Sanchez./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga