LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fondacioni Nobel nuk do ta ftojë Rusinë dhe Bjellorusinë në ceremoni

2 Shtator 2023, 16:27, Aktualitet CNA

Fondacioni Nobel nuk do ta ftojë Rusinë dhe Bjellorusinë në

Fondacioni Nobel ka njoftuar se po anulon vendimin e tij për të ftuar ambasadorë nga Rusia dhe Bjellorusia në ceremoninë e çmimit Nobel të sivjetmë në Stokholm, pasi masa ngjalli zemërim.

Në vitin 2022, Fondacioni Nobel, i cili organizon ceremoninë vjetore të çmimit Nobel dhe banketin në Stokholm, vendosi të mos ftojë ambasadorët rusë dhe bjellorusë në ngjarjen e çmimit për shkak të luftës në Ukrainë .

Ata morën të njëjtin vendim në lidhje me të dërguarin iranian për shtypjen e protestave nga ana e vendit.

Fondacioni suedez tha të enjten se po i rikthehej praktikës së mëparshme të ftesës së ambasadorëve nga të gjitha vendet e përfaqësuara në Suedi, duke shkaktuar një valë reagimesh të zemëruara.

Fondacioni tha sot se vendimi i së enjtes bazohej në besimin e tij "se është e rëndësishme dhe e drejtë të arrihet sa më gjerësisht që të jetë e mundur me vlerat dhe mesazhet që përfaqëson çmimi Nobel". Megjithatë, ai vuri në dukje se reagimet e forta "e errësuan plotësisht këtë mesazh".

Prandaj, ne zgjedhim të përsërisim përjashtimin e vitit të kaluar nga praktika e rregullt – domethënë të mos ftojmë ambasadorët e Rusisë, Bjellorusisë dhe Iranit në ceremoninë e ndarjes së çmimit Nobel në Stokholm.

Vitin e kaluar, Instituti Norvegjez Nobel ende ftoi të gjithë ambasadorët në ceremoninë e çmimit të paqes që organizon në Oslo dhe fondacioni tha se kjo do të ishte përsëri kështu. “Si më parë, të gjithë ambasadorët do të ftohen në ceremoninë në Oslo”, theksoi ai.

Vendimi për të ftuar edhe një herë përfaqësuesit rusë dhe bjellorusë ngjalli zemërim në Suedi dhe jashtë saj, raporton AFP./ CNA

Lajmet e fundit nga