LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bonusi për pensionistët/ Hado jep lajmin: Ka nisur shpërndarja

9 Dhjetor 2022, 14:19, Aktualitet CNA
Bonusi për pensionistët/ Hado jep lajmin: Ka nisur shpërndarja
Drejtori i përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve, Astrit Hado

Drejtori i përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve, Astrit Hado, ka treguar se që prej datës 2 dhjetor ka filluar shpërndarja e bonusit të fundvitit për pensionistët.

Në një intervistë për Sibora Bitrin, Hado ka deklaruar se fondet janë të mjaftueshme edhe për ata pensionistë që për arsye të ndryshme nuk e tërheqin pensionin.

“Nëse pensionistët nuk e tërheqin pensionin, kanë të drejtë ta marrin deri në 36 muaj. E kemi lidhur bonusin me pensionin, edhe ata që nuk i është lidhur pensioni deri më 31 dhjetor, edhe ata do ta marrin, të gjithë atyre që iu lind e drejta, fondet janë dhe do ta marrin dhe bonusin. Shpërndarja do të bëhet me grafik, është një proces pagese normalisht, njësoj siç bëhet pagesa e pensionistëve, dhe nuk priten grumbullime apo radhë” tha drejtori i ISSH Hado./ CNA.al

Lajmet e fundit nga