LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha publikon investigimin për pasuritë e Pëllumb Gjokës/ “Miku me kokë i Edi Ramës”

30 Korrik 2023, 18:40, Aktualitet CNA

 

Berisha publikon investigimin për pasuritë e Pëllumb Gjokës/

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ndarë me publikun një investigim gazetaresk në lidhje me biznesmenin që u arrestua pak ditë më parë nga SPAK, Pëllumb Gjoka.

Përmes një postimi në rrjetet sociale Berisha shprehet se Gjoka u shpall nga kryeministri Edi Rama më 15 korrik 2021 investitor strategjik, pasi biznesmeni kishte si qëllim të ndërtonte një kompleks në Velipojë, të ngjashëm me me Fish City-n e biznesmenit Gjergj Luca për nga formati, por duke e quajtur Silver City.

Ndër të tjera ish-kryeministri shkruan se Rama pajisi Gjokën para pak kohësh me liçencë Kazionoje për një motel sipas tij për përdorime të dyshimta, por që nuk plotësonte asnjë kusht për 5 yje!

 

"Investigim në pasuritë e kriminelit strategjik Pëllumb Gjoka, mikut me kokë të Edi Ramës!

Gjoka më 15 korrik 2021, Edi Rama e shpalli mikun e tij Gjoka investitor strategjik i cili si miku i tij me kokë, Luca duhet të ndërtonte një City, por jo një Fish City si Luca, por Silver City, në Velipoj.

Rama e pajisi para pak kohësh me liçencë Kazionoje për një motel me përdorime të dyshimta që nuk plotësonte asnjë kusht për 5 yje!

Lexoni këtu më poshtë investigimin e gazetarit! 

“Perandoria” e Pëllumb Gjokës, nga resort në Velipojë tek kazino në Tiranë

12:21 : 27/07/2023 

Nga Boldneës.al

Pëllumb Gjoka, i arrestuar në orët e para të së Enjtes në Shkodër, rezulton se ka ngritur një perandori biznesi, ndërkohë që mbi të janë hedhur shpesh akuza publike për përfshirje në trafik narkotikësh.

Gjoka dhe disa persona të tjerë u vendosën në pranga, në kuadër të një operacioni të zhvilluar nga Struktura e Posaçme Anti-Korrupsion (SPAK) në bashkëpunim me autoritetet italiane.

Boldneës

1.13K subscribers

“Perandoria” e Pëllumb Gjokës, nga resort në Velipojë tek kazino në Tiranë

Gazetari plas bombën: Në dosjen Metamorfoza të përfshirë edhe politikanë e zyrtarë

Euroneës Albania • 3.1K vieës

31:05

Deri në publikimin e këtij shkrimi, nuk janë bërë publike të dhënat e operacionit dhe për çfarë akuzohen personat e arrestuar, ndër të cilët edhe ish-Shefi i Forcave Operacionale Policore, Oltian Bistri dhe kryeprokurori i Kukësit, Xhevahir Lita.

Lexo edhe:

Kushtetuesja miratoi me një paragraf “Guaskën e Portit të Durrësit”. Edhe Xhaferllari pro Ramës

Çantat plot me kokainë, arrestohen 3 shqiptarë në Itali – Detajet

Megjithatë, të dhënat zyrtare dëshmojnë se Pëllumb Gjoka rezulton një biznesmen i fuqishëm në fushën e ndërtimeve dhe në atë të lojërave të fatit. Lejet dhe licensat i janë siguruar nga kryeministri Edi Rama dhe qeveria e tij.

Partitë opozitare dhe sidomos Sali Berisha e kanë akuzuar shpesh biznesmenin Gjoka si të përfshirë në trafikun e lëndëve narkotike të forta dhe se ka blerë vota për Partinë Socialiste në qarkun e Shkodrës dhe për këtë arsye kreu i qeverisë e ka shpërblyer me leje e licensa speciale.

Berisha i përmendi akuzat ndaj Gjokës edhe në përfundim të zgjedhjeve lokale të 14 Majit 2023, ku theksoi se biznesmeni bleu vota për kandidatin socialist për kryebashkiak të Shkodrës, Benet Beci.

“Perandoria” e Pëllumb Gjokës

Aktiviteti privat i Pëllumb Gjokës ka nisur në vitin 2001, kur regjistroi kompaninë e tij të ndërtimit “Ada Velipojë”.

Në foto: Kompania e parë e Pëllumb Gjokës, “Ada-Velipojë”

Në vitin 2010, Pëllumb Gjoka regjistron shoqërinë “Imperial Group”, me aktivitet lojërat e fatit, hoteleri, e të tjerë.

Pas vitit 2014, që përkon me ardhjen në pushtet të Edi Ramës dhe socialistëve, Gjoka zgjeron ndjeshëm bizneset e tij.

Në vitin 2014, ai regjistron kompaninë “Lot Boutique Hotel”, duke ndërtuar edhe një godinë hoteliere shumë pranë qendrës së Tiranës.

Në foto: Hotel “Lot” i Pëllumb Gjokës, në Tiranë

Në këtë godinë, por në kuadër të shoqërisë “Imperial Group”, Pëllumb Gjoka siguron edhe një leje për ushtrimin e aktivitetit të lojërave të fatit-kazino, me emrin “Imperial Casino”.

Në vitin 2016, Pëllumb Gjoka krijon kompaninë “Imperial C. Construction”, me objekt të aktivitetit të saj shit-blerje pasurish të paluajtshme, ndërmjetësime, e të tjerë.

“Investitor strategjik”

Në 15 Korrik 2021, Komiteti i Investimeve Strategjike, nën drejtimin e kryeministrit Edi Rama, miratoi statusin e investitorit për projektin “Silver Sand Resort”, Subjekti aplikues është “Imperial Group”, në pronësi të Pëllumb Gjokës, si edhe Lekë e Alida Gjokës.

Në foto: Vendimi i Komitetit të Investimeve Strategjike për “Imperial Group” të Pëllumb Gjokës

Sipas vendimit të nënshkruar nga Edi Rama, kompania e Gjokës merr përsipër që të shpenzojë 52 milionë euro, për ndërtimin e dy strukturave hoteliere dhe një numër të konsiderueshëm apartamentesh e viletash, në zonën e bregut të Velipojës, në Shkodër.

Sipas vendimit, projekti parashikohet të zhvillohet në Zonën Kadastrale 3072, Bashkia Shkodër, në një sipërfaqe totale prej 113.500 m2, pronë private, ku strukturat do të zënë një sipërfaqe afërsisht 14.496 m2.”-shkruan Berisha.

Lajmet e fundit nga