LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Djegia e pyjeve/ Rama thirrje Prokurorëve: Mos pushoni çështjet

29 Korrik 2023, 14:06, Aktualitet CNA

Djegia e pyjeve/ Rama thirrje Prokurorëve: Mos pushoni çështjet

Kryeministri Edi Rama në deklaratën e tij për media këtë të shtunë i kushtoi një vëmendje të veçantë situatës së zjarreve në vend.

Ai ju bëri thirrje prokurorëve që të mos pushojnë çështje që lidhen me zjarrvënien si dhe theksoi që kodi penal parashikon burgosje të gjata.

Sipas tij në vendin tonë nuk mund të ndodhë e njëjta gjë siç po ndodh në shtete të tjera.

“Dua të falenderoj policinë e shtetit që kanë arrestuar disa persona të djegjes së pyjeve për të cilat kodi penal parashikon burgosje të gjata. Dua t’ju bëj një thirrje Prokurorëve në Republikën e Shqipërisë që kanë shpallur në mënyrë dhe më kriminale, për ata që kanë djegur pyjet pushime çështjesh, mosfillime çështjesh për djegje pyjesh që të mos harrojnë fëmijët e tyre. Të  mos harrojnë fëmijët e fëmijëve të tyre dh etë mos harrojnë as gjyshërit e stërgjyshërit e tyre që kanë mbjellë ata pemë kur marrin përsipër vendime të tilla pë rata kriminel që duhet të rrinë gjatë në burg. Me një shkrepëse djegin pasuritë e vendit dhe nuk dua të ndodhë në Shqipëri si në shtete të tjera. Ka një nen në kodin penal siç është vendosja e zjarrit në pyje që ëshët shumë i qartë.”, tha Rama. /CNA.al

Lajmet e fundit nga