LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama: Rritet intersi i investitorëve të mëdhenj në Shqipëri

29 Korrik 2023, 13:49, Aktualitet CNA

Rama: Rritet intersi i investitorëve të mëdhenj në

"Është rritur interesi i investitoreve të huaj në Shqipëri."

Këtë  e ka konfirmuar kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së qeverisë në Tepelenë.

Sipas tij bëhet fjalë për për investitor të mëdhenj në fushën e turizmit, në fushën e teknologjisë të cilët deri shumë vite më parë nuk do ta konsideronin Shqipërinë si mundësi për të zhvilluar bizneset e tyre.  

“Ka një rritje të interesit të investitorëve të huaj. Tani nuk flasim për projekte të fokusuara vetëm në sektorin e energjisë. Flasim për investitorë të mëdhenj në fushën e turizmit, në fushën e teknologjisë të cilët deri shumë vite më parë nuk do ta konsideronin Shqipërinë si mundësi për të zhvilluar bizneset e tyre.  Ne kuptojmë se çfarë sfidash të reja sjell ky ndryshim që po ndodh para syve tanë dhe sa shumë gjëra duhet të vëm në dispozicionpër ta çuar Shqipërinë në 2030 në atë majë që kemi në vizionin tonë.”, tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga