LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Presidenti i ri/ Zbulohet “asi nën mëngë” i Ramës

21 Maj 2022, 18:57, Politikë CNA

Debatet dhe diskutimet për zgjedhjen e Presidentit të ri kanë qenë kryefjala e zhvillimeve politike. Deputetët e Partisë Socialiste prej një muaji kanë propozuar nga një emër në zarf të mbyllur, ndërsa opozita aktualisht është më e përçarë se kurrë, duke mos gjetur konsensus për të dalë me një emër të përbashkët.

Kryeministri Edi Rama prej kohësh ka deklaruar se kreu i ri i shtetit nuk do të jetë nga grupet parlamentare, ndërsa dyshimet dhe hipotezat kanë qenë nga më të ndryshmet. Teksa data afrohet dilemat shtohen më shumë.

Por CNA.al ka mësuar se kush është ?asi nën mëngë? që mban Rama.

Ferit Hoxha, është një nga emrat që Rama ka diskutuar me bashkëpunëtorët e tij të ngushtë për të zëvendësuar Ilir Metën në datën 25 korrik si President i Republikës së Shqipërisë për një mandat të plotë 5-vjeçar.

Por kush është Ferit Hoxha?

Ferit Hoxha, i emëruar si ambasador i Shqipërisë në Kombet e Bashkuara në gusht 2009.

Para emërimit të tij si ambasador i Shqipërisë në OKB, Hoxha shërbeu si koordinator kombëtar i vendit të tij për Aleancën e Qytetërimeve dhe koordinator kombëtar për Procesin e Barcelonës ? Bashkimin për Mesdheun. Ai u emërua nga guvernatori i vendit të tij në Bordin e Guvernatorëve të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) në vitin 2007. Në vitin 2006 ishte sekretar i përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë.

Hoxha filloi të shërbente në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Shqipërisë në vitin 1991 dhe ka shërbyer si zëvendësdrejtor dhe drejtor i Organizatës së Ministrisë për Bashkëpunim Shumëpalësh dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare. Ai ka shërbyer gjithashtu si ambasador i Shqipërisë në Francë, ambasador në Portugali, ambasador në Belgjikë dhe ambasador në Luksemburg, ndërsa ka qenë edhe përfaqësues i vendit të tij në Bashkimin Europian në Bruksel.

Hoxha u shkollua në Universitetin e Tiranës dhe gjithashtu ndoqi Institutin Holandez të Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Clingendael në Hagë dhe Qendrën e Studimeve Ndërkombëtare dhe të Sigurisë në Maryland./CNA.al

Lajmet e fundit nga