LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratorët/ Si Klodian Zoto mori kontratën në 2017 dhe në të njëjtën ditë e shiti fiktivisht tek biznesmenët italianë

18 Shkurt 2022, 15:47, Politikë CNA
Inceneratorët/ Si Klodian Zoto mori kontratën në 2017 dhe në

Fakte të reja po dalin në dritë lidhur me aferë korruptive të inceneratorëve.

Deputeti i PD Agron Shehaj përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka publikuar disa dokumente se si Klodian Zoto mori kontratën në 31 gusht të vitit 2017 dhe në të njëjtën ditë ai e ka shitur atë fiktivisht te disa biznesmenë italianë.

Ligjvënësi i PD i bën thirrje SPAK-ut t’i shkojë deri në fund hetimit dhe të sekuestrojë inceneratorin e Tiranës për të ndaluar vjedhjet e mëtejshme.

Kjo do të thotë se të tre inceneratorët janë një aferë korruptive me të njëjtët autorë. Në Elbasan, Fier dhe Tiranë është Qeveria Rama që pranoi propozimin, është i njëjti ministër që firmos, Lefter Koka, dhe është po i njëjti përfitues, Klodian Zoto. SPAK ka provuar korrupsionin në inceneratorin e Elbasanit. Ka identifikuar edhe kompanitë fiktive, të cilat janë përdorur për dhënien e ryshfetit. Të njëjtat kompani që kanë marrë pagesat e ryshfeteve në Elbasan, rezultojnë se kanë marrë pagesa edhe nga inceneratori i Fierit dhe ai i Tiranës“, shkruan Agron Shehaj./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga