LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas vendimit për mos shkarkim/ Meta “ul armët” ndaj Qeverisë

18 Shkurt 2022, 10:25, Politikë CNA
Pas vendimit për mos shkarkim/ Meta “ul armët” ndaj

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, ka dekretuar me shpallje  Ligjin nr. 10/2022 ?Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 9863, datë 28.1.2008 ?Për ushqimin?, të ndryshuar?; dhe
2) Ligjin nr. 11/2022 ?Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 10465, datë 29.9.2011, ?Për shërbimin veterinar në Republikën e Shqipërisë?, të ndryshuar?.

?Ndryshimet ligjore që synojnë përmirësimin e legjislacionit për lehtësimin e klimës së bizneseve, të cilat kryejnë veprimtari ekonomike në import-eksport në fushat e ushqimit dhe ushqimit për kafshë; marrja e masave për sigurinë ushqimore; dhe sanksionimi në ligj i detyrimit për hartimin e miratimin e një Strategjie për Sigurinë Ushqimore, janë të mirëpritura.

Është me rëndësi që institucionet shtetërore të angazhohen jo vetëm në hartimin e strategjive publike në këtë drejtim, por edhe në zbatimin e tyre me përpikmëri, duke forcuar kontrollin ndaj sigurisë ushqimore, në mbrojtje të konsumatorit?, thuhet në njoftimine  Presidencës.

Këto dekretime ai i firmos vetëm pak ditë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për mos shkarkimin e tij./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga