LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Basha rikthehet në “vendin e krimit”/ Kryetari i shkarkuar, fushatë për humbjen e radhës

18 Shkurt 2022, 10:51, Politikë CNA
Basha rikthehet në “vendin e krimit”/ Kryetari i shkarkuar,

Lulzim Basha, është shfaqur sot në Durrës, pikërisht në qytetin  ku është denoncuar se është i përfshirë  në aferën korruptive të Portit e Durrësit.

Një ditë më parë avokatja Adriana Kalaja, përmendi publikisht Lulzim Bashën si të lidhur me këtë aferë.

?Historia e Portit të Durrësit lidhet me Porto Romanon, e lidhen me korrupsionin. Janë histori që bazohen në ligj korruptiv e janë me karakter antikombëtar.

Ka dy persona shumë të fortë të lidhur me këtë histori e ata janë Rama dhe Basha. Lidhjet e Ramës e Bashës dihet, i kemi bërë publike?, është  shprehur Kalaja.

Por, sot Basha në takimin e servirur si të drejtpërdrejtë shfaqet, nga ?vendi i krimit?, si i shqetësuar për ekonominë e qytetit bregdetar, në krah të Luan Hotit, kandidatit të tij, të bëmave dhe perlave.

?Politika ka humbur fytyrën njerëzore, ka uzurpuar institucionet e ato s?mund ti shërbejnë ekonomisë. Kaq?, është shprehru ai.

Ndër të tjera Basha është ndalur edhe tek situata në PD.

?Cfarë të bëjmë? Përpjekja e parë ti kthejmë fytyrën njerëzore politikës. E vështirë ta bësh, se që ta bësh ndonjëherë duhet të kapërcesh veten.Ky është momenti ku ndodhemi ne sot si forcë politike, s?kemi pse ta fshehim.

PD është në një moment ku po kapërcen vetveten po tejkalon pjesë të të shkuarës, për të cilat nuk i ikën përgjegjësive, por merr zotim para shqiptarëve për të ndërtuar një kulturë të re politike, me dhënien e një fytyre njerëzore politikës, kjo nuk është thjesht shprehje?, ka thënë ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga