LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndahet nga jeta shkrimtari Bardhyl Londo

18 Shkurt 2022, 09:17, Politikë CNA
Ndahet nga jeta shkrimtari Bardhyl Londo

Shkrimtari përmetar Bardhyl Londo është ndarë nga jeta mëngjesin e sotëm.

Londo mbylli sytë në moshën 74-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë.

Londo ka lënë pas një krijimtari të larmishme duke zënë një vend të rëndësishëm në letërsinë shqiptarë.

Bardhyl Londo është poet dhe autor këngësh shumë i njohur. Bardhyl Londo studioi për gjuhë dhe letërsi në Universitetin e Tiranës. Pas mbarimit të fakultetit ai punoi për disa vite mësues në Përmet dhe më pas për gazetën letrare ?Drita?. Për disa kohë ka qënë kryetar i ?Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve? (LSHA). Krijmtaria e tij letrare përfshin 8 vëllime me poezi si edhe disa romane. Është fitues i çmimit ?Migjeni?./CNA.al

Lajmet e fundit nga