LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Meta për herë të tretë “përballë” Kushtetueses/ Zhvillohet sot seanca e radhës

7 Shkurt 2022, 07:35, Politikë CNA

Gjykata Kushtetuese do të mblidhet sërish sot për të shqyrtuar çështjen e mbetur pezull për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Seanca e tretë do të nisë në orën 10:00.

Kujtojmë se në seancën e fundit, përfaqësuesi ligjor i Presidentit, Bledar Dërvishaj fillimisht kërkoi largimin e trupës gjykues me pretendimin se ka konflikt interesi dhe me pas kundërshtoi të gjithë procedurën që ishte ndjekur nga Parlamenti në legjislaturën IX për ngritjen e komisionit hetimor për shkarkimin e Presidentit.

Pas pretendimeve të Presidencës, trupa gjykuese e Gjykatës Kushtetuese drejtoi 70 pyetje ndaj tyre.

Për të dhënë përgjigje këtyre pyetjeve juristët e presidencës kanë kërkuar 48 orë kohë./CNA.al

Lajmet e fundit nga