LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zgjedhjet e pjesshme/ Avokati bën deklaratën e fortë: Kandidatët e Bashës janë paguar për të qenë aty

6 Shkurt 2022, 16:03, Politikë CNA

Avokati Altin Goxhaj teksa ka komentuar zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit, është shprehur se kandidatët e dalë nga ?primaret? që u organizuan nga Komisioni i Rithemelimit, janë shumë herë më të mirë sesa ata të shpallur nga Lulzim Basha.

Në një reagim për media, Goxhaj shtoi se kandidatët e primareve u zgjodhën nga baza demokrate në një proces të rregullt votimi, ndërsa hodhi idenë se kandidatët e shpallur nga Basha, ishin paguar për të kandiduar.

?Fakti që Fatmir Mediu nuk u bë pjesë e këtij koalicioni tregon se nuk është punuar sic duhet me ata aleatë. Në këtë rast kishte rëndësi kush i bashkonte të gjitha palët. Unë mendoj se kandidatët janë shumë të mirë si ai i rastit të Durrësit për shembull. Janë 10 mijë herë më të mirë se kandidatët e Lulit të cilët janë aty thjesht se marrin para dhe nuk e ha më njeri jo na vodhën votat e gjëra të tilla nga ana e tyre. Sepse Luli vetë i vjedh votat së bashku me Ramën.

Unë e kam thënë që LSI duhet të marrë se s?bën pjesë, por kandidatët duhet të ishin pa lista partish, pra të ishin të pavarur. Gjithsesi koha është e mjaftueshme që në këtë fushatë elektorale, opozita të bëjë një performancë të mirë. Mendoj se kandidatët nuk duhet të përqendrohen shumë tek fakti që do i zgjidhin gjithë hallet qytetarëve, por të përqendrohen tek fakti se mund të përballojn sistemin, të përballojnë presionin qeveritar?, u shpreh Goxhaj./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga