LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video-Magjia e ishullit të Shurdhahut/ Rama publikon pamjet mahnitëse

22 Gusht 2021, 06:20, Aktualitet CNA
Video-Magjia e ishullit të Shurdhahut/ Rama publikon pamjet mahnitëse

Sarda, e njohur ndryshe si ishulli i Shurdhahut është një nga vendet më të bukura që ka Shqipëria.

Një nga destinacionet e vendit tonë që ia vlen të vizitohet dhe që është sjellë me video nga kryeministri  Edi Rama, mëngjesin e së dielës.

?Mirëmëngjes dhe me këto pamje të ishullit të Shurdhahut (Sarda) në lumin Drin një destinacion spektakolar për tu vizituar, ju uroj një të dielë të mbarë?, shkruan Rama në rrjete sociale, krahas pamjeve të mahnitshme  dhe magjepsëse të ishullit të Shurdhahut.

Pjesa e lumit Drin ku ndodhet ishulli i Shurdhahut është liqeni-rezervuari i Vaut të Dejës.

Ishulli është afërsisht 16.09 km nga qyteza e Vaut të Dejës dhe 6.4 km nga fshati Rragam, që ndodhet 9 km nga qyteti i Shkodrës. Zona rreth kësaj qendre kulturore është një nga vendet më historike dhe arkeologjike.

Aty ndodhen vendbanimi i hershëm i Gajtanit (Shpella e Gajtanit), vendbanimi i Jubanit (Shpella e Jubanit), Qyteza e Gajtanit, kalaja e Danjës, kalaja e Dalmacës./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga