LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto-Muriqan, radha mbi 3 km/ Në 48 orë mbi 50 mijë hyrje-dalje

21 Gusht 2021, 10:15, Aktualitet CNA

Gjatë sezonit veror, në dyja anët e pikës së kalimit kufitar të Muriqanit në Shkodër, lëvizja e mjeteve është vështirësuar. Fluksi i lartë i udhëtarëve ka shkaktuar radhë të gjata. Këtë të shtunë i ka kaluar 3 kilometra.

Rradha e mjeteve nis përpara se tabela sinjalizuese të tregojë se tashmë ka nisur fshati Muriqan.

Pala shqiptare po punon me kapacitet të plotë dhe të përshpejtuar, por sërish vonesat dhe radhët e gjata nuk kanë munguar. Më së shumti janë emigrantët të cilët po kthehen në vendet e tyre të punës, si dhe  shqiptarë apo shtetas të Kosovës, të cilët duan të kalojnë fundjavën në shtetin fqinj.

Me 4 sportele po punohet në dalje, ku një sportel i është dedikuar autobusëve të linjave. Ndërsa bëhet me dije se vetëm në harkun kohor të 48 orëve të fundit përmes kësaj pike kufitare ka pasur mbi 50 mijë hyrje dalje.

Pjesa dërmuese kanë lënë vëndin tonë, duke shkaktuar kështu radhë kilometrike në daljë te pikës kufitare të Muriqanit./CNA.al

cna lajme aktualitet
cna lajme aktualitet

Lajmet e fundit nga