LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shtyrja e vitit shkollor, mësuesit kundër..!

20 Gusht 2021, 14:42, Aktualitet CNA

Vendimi i Ministrisë së Arsimit për shtyrje te vitit të ri shkollor po ndeshet me kundërshtime të shumta, jo vetëm nga politika por edhe nga mësues dhe intelektualë!

Zija Vuka, kryetar i Lidhjës së Shkrimtarëve, njëherësh mësues prej thuajse 3 dekadash në Shkodër e ka cilesuar absurd jo vetëm shtyrjen e vitit të ri Shkollor por edhe lenjën në dëshirë të nxënësve nese duan te rikuperojnë njohuritë përgjatë 2 javëve të para të shtatorit!

Ja çfarë shkruan Zija Vukaj!

Ministria e Arsimit urdhëron:

1) Gjatë muajit shtator do të përdoren nja dy-tri javë për të mbuluar boshllëqet e vitit të kaluar;

2) Nxënësit të dalin në shkollë sipas qejfit;

3) Mësuesit të rreshtohen qysh më 1 shtator në frontin e luftës me injorancën.

-Së pari, nuk mund të flitet për mbulim boshllëqesh, pasi viti shkollor që shkoi ishte i tëri një boshllëk, që nuk mbulohet me dekada, jo më me javë;

-Së dyti, qejfin për të dalë në shkollë e kanë nxënësit më problematikë. Këtë e di çdo mësues;

-Së treti, mësuesit do të dalin pa mëdyshje kurdo që t’u jepet urdhri.

Lajmet e fundit nga