LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nis sot pelegrinazhi në Malin e Tomorrit/ Rama publikon pamjet e rrugës

21 Gusht 2021, 06:48, Aktualitet CNA

Sot nis pelegrinazhi në malin e Tomorrit, i cili vazhdon për 5 ditë me radhë.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjete sociale pamjet e rrugës së re që të cojnë në vendin e shenjtë.

?Mirëmëngjes dhe me rrugën e re të pelegrinazhit për në Majën e Shenjtë të Tomorrit, ju uroj një fundjavë të mbarë ?, ka shkruar kryeministri Rama.

Festa e Shenjtë e Bektashinjve organizohet në Gusht dhe mbledh çdo vit në Teqenë e Kulmakut mijëra pelegrinë nga e gjithë Shqipëria, diaspora e bota.

Besimtarët ngrenë çadrat e tyre në këtë vend të shenjtë duke kryer jo vetëm kurbanin e festës, por duke ngjitur me këmbë edhe majën e Malit të Tomorrit, i cili ndodhet 2416 metra mbi nivelin e detit./CNA.al

Lajmet e fundit nga