LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Mblidhen me urgjencë ministrat e NATO-s/ Shqipëria gati të presë mijëra afganë!

20 Gusht 2021, 16:59, Aktualitet CNA

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, ka marrë pjesë sot në takimin e jashtëzakonshëm të ministrave të NATOS-s, ku është diskutuar p për strehimin e afganëve.

Xhaçka rikonfirmoi se Shqipëria është gati të presë mijëra afganë teksa thekson se është e papranueshme mos u ofrohet strehim qytetarëve që punuan për NATO.

 ?Edhe pse të gjithë sot kanë në mendje 1000 pyetje e diskutime të mundshme për atë që ka ndodhur dhe atë që do të jetë e ardhmja e NATO-s, çështja kryesore, në fakt e vetme, ku duhet të fokusohemi sot janë gratë, fëmijët dhe burrat afganë që sot rrezikojnë jetën sepse punuan për ne. Është e papranueshme që vendet anëtare të NATO-s të mos arrijnë dot t?ju ofrojnë strehim dhe një jetë të re njerëzve që punuan dhe luftuan për të ardhmen që ne ju premtuam. Nëse Shqipëria e bëka këtë, cili vend në këtë tryezë nuk e bëka dot?!?, tha kryediplomatja Xhaçka gjatë fjalës së saj, ku ndër të tjera njohu pjesëmarrësit edhe me masat e marra nga qeveria shqiptare për pritjen e qytetarëve afganë.

Në përfundim të takimit, Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve të NATO-s aprovuan edhe një deklaratë të përbashkët.

Lajmet e fundit nga