LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ushtria siriane rrëzon një avion pa pilot amerikan

18 Mars 2015, 07:16, Aktualitet CNA

Media shtetërore siriane  ka njoftuar se ushtria siriane ka rrëzuar të martën një avion pa pilot amerikan mbi zonën bregdetare të Latakias, ka njoftuar

Siria nuk po merr pjesë në sulmet ndaj ISIS, por deri tani regjimi i Asad nuk ka kryer asnjë sulm ndaj avionëve të përfshirë në operacione ndaj militantëve. Damasku ka thënë se ka paralajmëruar forcat e koalicionit kur ato nisën sulmet, ndërsa ministri i Jashtëm i Sirisë, Walid Muallem kishte thënë se Uashingtoni i kishte premtuar vitin e kaluar se nuk do të godiste ushtrinë siriane.

Sulmet në Siri kanë qenë kryesisht të fokusuara në Aleppo dhe Raqa, ku Shteti Islamik ka bazat e tij.

Lajmet e fundit nga