LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E pabesueshme/ Studimi pohon se pas lindjes ndryshon struktura e kockave, pse?

12 Nëntor 2022, 20:26, Sociale CNA
E pabesueshme/ Studimi pohon se pas lindjes ndryshon struktura e kockave, pse?
Foto Ilustruese

Një studim i ri mbi makakët ka zbuluar se shtatzënia mund të lërë shenja të përhershme në skelet.

U zbulua se nivelet e kalciumit, fosforit dhe magnezit në kockat e makakëve femra të ekzaminuara pas lindjes së një foshnje ishin më të ulëta se ato që nuk kishin lindur kurrë.

Studimi nuk u testua te njerëzit, por gjetjet tregojnë se si lindjet mund të lënë gjurmë në indet skeletore të primatëve në përgjithësi.

Sipas shkencëtarëve, kockat e primatëve janë çuditërisht dinamike. Kockat zgjerohen ngadalë gjatë gjithë jetës dhe luhatjet vjetore në këtë rritje shpesh ndikohen nga ndryshimet në stilin e jetesës.

Shkencëtarët mjeko-ligjorë dhe arkeologët po punojnë për të përcaktuar nëse personi është shtatzënë duke analizuar kockat e njeriut.

Hulumtimi i ri nga shkencëtarët nga Universiteti i Nju Jorkut mund të jetë i dobishëm edhe në këto përpjekje.

“Gjetjet konfirmojnë ndikimin e rëndësishëm të lindjes në organizmin femëror”, tha antropologia Paola Cerrito.

Shumë thjesht, dëshmitë e riprodhimit mbeten 'të gdhendura në kocka' gjatë gjithë jetës.
Studimi, i botuar në revistën shkencore të rishikuar nga kolegët Plos One, ekzaminoi 7 makakë rhesus që ngordhën natyrshëm, nga të cilët vetëm 4 ishin femra.

Ndryshime relative u panë në kockat e kofshëve të kafshëve që mund të shpjegoheshin vetëm me shtatzëninë dhe laktacionin.

Krahasuar me femrat që nuk kanë lindur kurrë, përbërjet e kockave të dy makakave që u riprodhuan gjatë jetës së tyre ishin të ndryshme. Përmbajtja e kalciumit , fosforit dhe magnezit në kocka ishte më e vogël.

Ndryshimet e vërejtura në përqendrimet e kalciumit dhe fosfatit u shoqëruan me lindjen e fëmijëve, ndërsa ulja e përmbajtjes së magnezit dukej se përkonte me ushqyerjen me gji.

Artikulli përfshinte deklaratat e mëposhtme mbi këtë temë:

Gjetjet mbi ndryshimet themelore të lidhura me riprodhimin janë të rëndësishme pasi ajo mbetet një zonë kërkimore kryesisht e paeksploruar me implikime të rëndësishme për studimin e evolucionit, ruajtjes dhe arkeologjisë./CNA.al

Lajmet e fundit nga