LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbaroi shkollën vetëm 6 vjeç/ Njihuni me "Ajnshtajnin e vogël", nis doktoraturën 12 vjeç

5 Nëntor 2022, 10:55, Sociale CNA

Mbaroi shkollën vetëm 6 vjeç/ Njihuni me "Ajnshtajnin e

Disa muaj pasi 12-vjeçari Laurent Simons – shpesh i mbiquajtur “Ajnshtajni i vogël i Belgjikës” – mori diplomën e tij master në fizikën kuantike, ai do të fillojë një doktoraturë në Institutin prestigjioz gjerman Max Planck.

Në moshën 6-vjeçare, djali nga qyteti bregdetar i Ostendit mbaroi shkollën fillore. Tre vjet më vonë ai filloi universitetin . Në vitin 2021, ai ishte 11-vjeçari i parë që fitoi një diplomë bachelor në Belgjikë dhe në korrik të këtij viti, në moshën 12-vjeçare, mori titullin master në fizikën kuantike në Universitetin e Antwerp-it.

Tani, ai po fillon një kapitull të ri: Simons do të fillojë doktoraturën në Institutin prestigjioz Max Planck. Ai kishte bërë edhe një stazh atje në grupin kërkimor Attoworld në Mynih, ku po hulumtonte lazerët për të zbuluar kancerin në gjakun e njerëzve me profesorë të njohur botërorë.

"Atij i pëlqen të jetë atje, kështu që ai po qëndron atje," tha babai i tij Alexander Simons për De Standaard , pa zbuluar se për çfarë do të bëhet doktorata e djalit të tij./CNA.al

Lajmet e fundit nga