LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U përdhunua dhe mbeti shtatzënë/ Historia tragjike e 28-vjeçares me aftësi të kufizuara

9 Nëntor 2022, 16:24, Sociale CNA

U përdhunua dhe mbeti shtatzënë/ Historia tragjike e

Një histori tragjike nisi disa vite më parë në një fshat malor të Pirgos në Greqi dhe vazhdon edhe sot e kësaj dite me “viktimë” një vajzë 28-vjeçare me nevoja të veçanta.

Siç bën me dije gazeta lokale “Patris”, gjithçka ka nisur disa vite më parë, kur vajza në fjalë së bashku me babanë, nënën dhe tetë vëllezërit e motrat, disa prej të cilëve edhe me probleme mendore, jetonin në një fshat të komunës së Pirgos. Nëna e 28-vjeçares, pas disa vitesh është larguar nga shtëpia familjare, duke lënë pas bashkëshortin dhe fëmijët e saj për të jetuar në kushte tragjike.

Në fakt, kur shtëpia ku ata jetonin u rrënua, familja u vendos në një magazinë të shkollës fillore lokale, ku ka mbetur edhe sot e kësaj dite, pasi çfarëdo veprimesh janë marrë për të siguruar të paktën një zgjidhje për strehimin e tyre, ajo është ende në pritje me gjithë përpjekjet e kryetarit të komunitetit.

Nga nëntë vëllezërit e motrat, disa u larguan, por babai së bashku me dy djemtë dhe vajzën qëndruan prapa duke u përballur me të gjithë, problemet mendore por edhe pamundësia për të siguruar edhe gjërat elementare për një jetesë të mirë.

Gjashtë vite më parë, 28-vjeçarja në mes të problemeve me të cilat ballafaqohej dhe vazhdon të përballet, sipas dëshmive të njerëzve, u dhunua nga 12 burra të veshur me kapuç të cilët e sulmuan dhe si pasojë mbeti shtatzënë dhe nëntë muaj më vonë lindi një fëmijë i cili aktualisht jeton në një institucion në Athinë.

Duke ditur kushtet e saj të jetesës, disa njerëz u interesuan për gjendjen e saj dhe donin ta ndihmonin. Kështu, 28-vjeçarja u zhvendos në Pirgos dhe filloi kërkimin për një familje që mund ta trajtonte dhe t'i ofronte një shtëpi. Por për shkak të problemeve që lindën, ajo u bë shënjestër e burrave që e përfituan, duke i ofruar – shumë herë – para për ta joshur.

Dyshimet për dramën që po përjetonte e reja nisën kur familja që e priste kishte vënë re disa lëvizje të dyshimta. Vajza dilte nga shtëpia dhe sapo kthehej pas orëve, pa i thënë asgjë askujt, vraponte në gjendje të keqe në banjë për t'u larë. Në të njëjtën kohë, në perceptimin e personave që janë kujdesur për të si dhe transferimin e saj në një institucion, ajo trafikohej me materiale pornografike nga persona që donin të rezervonin një takim me të, duke i dërguar mesazhet e saj në një... mënyrë cinike!

Sipas informacioneve të gazetës “Patris”, për të gjitha këto ngjarje janë të informuara edhe autoritetet, ndërsa sot priten deklarata nga persona që e njohin situatën që po përjeton vajza dhe po përpiqen të gjejnë një zgjidhje./CNA.al

Lajmet e fundit nga